UIT DE 1378 VRIJDAG 6 Mil ivi No. 49 I Zeeland hemaart meerdere herinneringen mm den Iranschen lijd. Hel trommeltje mei loten. maar uit hel gemeentebestuur onn 1 eeic er nog jaarlijks een tiental trekt ter noldoening oan een oude oorlogsschuld nun Yapoleori I. ben kijkje op hel exterieur min de monumentale kerk te l'eere. mier eertijds prachtige ramen niet alleen roerden vernield, maar op hevel van \apoleon /elI's meiden dichtgemetseld /ooals op de foto is te zien d)uöe IBooö De oude doos bestaat nog wel. Wel waren we van plan, oin haar weer tot den volgenden winter op te bergen, met de kachel en de andere dingen, die tegen het voorjaar naar den zolder verhuizen, maar we kwamen nog wat aardige documenten tegen, en die moesten er aan ge- iooven. En waarom ook niet Er zullen (helaas) nog dagen van win- tersch aspect genoeg komen, voordat de zomer eindelijk in het land is. Zoo als men weet, bewaart Zeeland ook meerdere herinneringen aan den Franschen tijd. Daar is de Postweg op Zuid-Beveland, die uit dezen tijd dagteekent. Daar zijn talrijke verzeeuwschte Fransche woorden en liedjes, plaatsnamen ook. De overlevering is op dit punt wel niet erg taai gebleken, maar een en ander leeft toch nog in de herinnering voort. Zoo het bezoek, dat Napoleon in eigen persoon aan Zuid-Beveland bracht, om er verdedigingswerken tegen de Engelsche vloot te inspecteeren, bij welke gelegenheid hij aan een Zeeuwsche schoone een bruidsschat en een jaargeld schonk. En uit dien tijd dagteekenen nog meerdere documenten, die nu ver geeld en wel rusten in de archieven, papieren, die hun waarde hebben verloren, maar die ten tijde van hun ontstaan velen met schrik en zorg voor de toekomst zullen hebben vervuld. Waren daar niet de beruchte oproepen voor de conscriptie, waardoor de sterksten der jonge menschen werden weggesleurd, om voor een vreemden vorst in vreemde landen een hopeloozen strijd» te voeren Zeker, voor den vorm werden enkele dingen gehandhaafd, om de bewoners met het nieuwe gezag te verzoenen. Zoo bleven b.v. bij decreet van 1806 de oude wapenen en de vlag behouden, maar dat ontnam niet de beteekenis aan het feit, dat Holland een wingewest was geworden, dat alle zelfstandigheid verloren had. Toch waren er ook hier goede dingen. Want een man als Napoleon wordt veelal eenzijdig beoordeeld. Holland dankt ondanks alles veel Veere bezit naast nele series documenten, die ook elders in musea zijn te runden, nog pakkende herinneringen nun de oernielz.ucht der Franschen tijdens de onerheerschine in de interieurs nan de kerk. die S'apoleon deed inrichten als kazerne en paardenstal. On-' danks nele pogingen, op liet einde der ttdrige eettrv begonnen, om de kerk meer ie restuureeren. is de door de Fransehen geschapen chaos met meer hersteld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 2