No. 49 VRIJDAG 6 MEI 1932 1379 J 'hssi ngen dankt naast nele onhei len, ook eenige oerfraaiingen aan Napoleon's tijd. Ken kijkje rondom de destijds oer- sterkte zeezijden, al dateert de toren als zoodanig al nan neel nnteger. //p'v '4, V, t- l)e Zuid- Beoelandsche dracht uil de oude doos konden n>e nog bewonderen tijdens de instal- latiefeesten ie Kruiningen. Deze dracht dateert ook uit tien lijd rum het Frnnsche keizerrijk. „De Generaal, die en Chef het Camp van Walche ren commandeert, verwittigd bij dezen alle de Franschen, die zig in de Zeeuwsche eilanden ophouden en die zig aan de requisitie of conscriptie onttrokken hebben, dat er bij het Keizerlijk Decreet van den 13 Prairial laatstleden (2 Juni) aan alle onder-officieren en soldaten, wier verlof verstreken is, of die zig in staat van desertie bevinden, amnestie verleend wordt, het zij zij reeds gevonnist of niet gevonnist zijn, mits een ijgelijk hunner verklaard, dat hij over zijn misdrijf berouw heeft en verzoekt zig terstond bij zijn Corps te voegen. In het jaar 1809 heeft de zaak echter een geheel ander aspect. Dan geven de Engelschen hier hun orders uit. „Zijne Excellentie Lord Chatham, commandee- rende de troepen van Zijne Groot Britannische Majesteit, geinformeert zijnde, dat zich veele personen permitteeren van het eene Eiland naar het andere te reizen, zonder voorzien te zijn van de noodige Paspoorten, gelast, dat niemand zich onderstaat omme zich van het Eiland, in hetwelk hij woonachtig is, naar elders te begeven, zonder alvorens van den Magistraat een Paspoort te hebben geobtineert (ontvangen)." Men ziet het dus de zoo beminde Zeeuwsche vrijheid was nog niet teruggekregen. Ontelbaar is het aantal ordonnanties, dat in de korte periode van de inlijving werd uitgevaardigd. Ze waren op elk gebied te vinden. Prettig waren de meeste voor de bewoners van ons land niet. Maar dat neemt niet weg, dat vele van hen orde gebracht hebben in een chaos, die ontstaan was uit verdeeldheid onder de burger bevolking, zoodat ook deze maatregelen, zooals de meeste dingen, ook hun goede zijde hadden. Een kijkje bij de vestingwerken te Hulstdie reeds zeer oud zijn, maar, maar men bij de laatste werken aan de Dubbele Poort meerdere souvenirs ootid nan beschietin gen en oorlogen tijdens Napoleon en andere vijanden. aan hem. Goede wegen en tal van organisa torische bepalingen, die ook na zijn val bleven bestaan, hebben hun deugdelijkheid bewezen. Ja, zelfs aan den zoo gehaten „tyran", zooals hij met voorliefde soms wordt genoemd, danken de meesten van ons hun naam. Heel het instituut van den burgerlijken stand is van hem, om van andere belangrijke nieuwigheden, zooals betreffende wetgeving en recht spraak, maar te zwijgen. In het jaar 1804 gaf het Fransche hoofdkwartier in Vlis- singen een merkwaardige dagorder uit. Er stond in de lezen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 3