%eeuw6cA Bie ons op *t durp 1464 VRIJDAG 20 MEI 1932 No. 51 Moeie Pietc is 'esturve. Gister kwam de brievegaerder mie een tillegram en 't was k of eloape. 'k Verschrok d'r van, zó mae op den vremde te sturreven, mie niemand van de fermielje d'rbie. Afijn, 't was noe zó. Allee, zee de vrouwe, ael je besten goed mae uut de spinne, wan je mó trek vort. En ik nog is in 't spoor boekje 'ekeke, en jewel, d'r gieng net wè een trein. En 'k zatte d'r in voe di'k 'et wist. In Roosendaal zag ik neef Joppe en noom Kees, en nog een neef uut Merjaen, Cente, een zeune van een neef van m'n vrouwe die mie een stadscher 'etrouwd is en me gienge mie z'n allen in den trein die k stieng te wachten. 't Is toch wat zee noom Kees, en 'ie zweette d'r bie. Ik zegge, och, 't mensch is noe uut d'r tiejen, en Joppe zee net, dae gee'k joe gelieke in, noom Pier. En toen zee Cente Zou ze nog a wat g'ad en 'um liet z'n viengers tegen klappe. Mae toen wier ik toch zovee giftig, en ik zegge Wa's da noe voe praet, je mos j'n eige schaeme, 't goeie mensch lei nog nie eens onder de zoojen. Ik schaem ik m'n eige glad nie, riep Cent, en ik 'ope mae, dazze een bitje in d'r centen zit. En zó Zie je ok a wee, dü die joengen nie mi van de fermielje is, och ee, da stadsche bloed, di's niks 'edae. Ze zegge wè altied, da'd een boer zó 'ard is as een spieker, mae in stad magge ze d'r ok weze, da's vast. Afijn, ik wou d'r nie vee mi van zegge, wan me wazze biena an ok. En jawel, me reeie k binne in dat durp wae die inrichting is. Mae dk's noe toch zovee gek. de naem bin 'k a wee vergete, mae da doet t'r noe ok nie toe. Wulder nae d'inrichting, en dae waere d'r nog k van de fer mielje, Gijs en Bette uut Den Oag, die a'k in gin jaeren 'ezie, Gijs is dae bie de belastieng, en moei Merite, die woont op een 'oefje in Braebant, dazze van een neef van mansziede gurreven eit. En dan nog een dikke vint, die 'k glad nie kenden, een vee koopman uut Utrecht, mie z'n vrouwe, 'eelegaer in de ziede, en niks voe mien. Dat mos dan een broer van moeie Piete zaeliger d'r man weze, maer 'um was t'r nooit goed mee 'ewist, en zó è'k 'um nooit 'ezie, mae a't op urreven ankomt, o mae Afijn, toen kwam d'r een dokter, en wulder nae de sterfkaemer en jewel, dae lag moei Piete, en ze zag t'r uut of ze twintig jaer joenger was. Z'ei zeker nie lang op d'r uuterste 'elege? vroog ik an den dokter, en den diejen, een vriendelijke man, zee nee, nee, ze was trek wig. En toen vroog dien vint uut Utrecht, z'ei toch zeker gin testament naegelaete, dokter, mae toen keek d'n dokter toch Zó vuul, asof t'n zegge wou schaem jie j'n eige nie en de vint zee niks mi. Kwa, en wulder nae 't lozement, wan de volgende dag zou ze begraeve worre. En zó gebeurde'n 't. Buten de fermielje was t'r netuurlijk niemand as den domenee, en die 'eit 'esproke. 't Was vreed mooi, da kan 'k je we vertelle, en 'k was d'r glad wig van. En toen dat 'ebeurd was, gienge me nae den notaeris, wan Moeie Piete a net een testemeni, en ik mó je toch zegge, da'k wè een klein bitje nieuwsgierig was. En zó stapten me mie z'n allen nae binnen. PIER VAN 'T HOF De Edelachtb. heer M. J* Verhorstbur gemeestervan Wisse- kerke. heeft na een 15-jarigen diensttijd als zoodanigont slag aangevraagd. Ten bate van het Groene Kruis werd te Breskens een bazar geor ganiseerd op beide Pinksterdagen. Foto van de medewerkenden. Een overzicht van de nieuwe aanlegplaats voor de mailbooten der stoomvaartmij. m2Zeeland" te Vlissingen, die dezer dagen in gebruik werd genomen. Groote drukte aan het strand te Vlissingen op lsten Pinksterdag. Het mooie weer op lsten Pinksterdag lokte vele bezoekers naar het Vlissingsche strand. Een foto. die een duidelijk beeld geeft, hoe warm het was aan het Vlissingsche strand op len Pinksterdag 9 Mei mocht de heer L. Louwerse, commandant der rijksveldwacht te St. Jansteen zich in een 40-jarigen diensttijd verheugen Te Vlissingen werd dezer dagen de nieuwe aanlegplaats voor de mailbooten der stoomvaartmij. Zeelandmet de daarbij be- hoorende douaneloods en op slagplaatsen in gebruik geno men. Foto van 't nieuwe complex De heer van Beers herdacht op 17 Met het feitdat hij 25 jaar bij de pos terijen was te Vlis singen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 24