Oorlogs-pad dat de wordt p zeke- ienieje sneller oonte eheer tot hVOC nstiye hondje nog zoo genoeglijk knaagde, straks op uw tafel verschijnt in den vorm van een smakelijk griesmeelpuddinkje I Maar laat ik u meer details besparen. We raken hier den eeuwigen kringloop der dingen, en een vluchtige aanraking is wellicht al voldoende, 0111 velen aan het peinzen te brengen over de raadsel achtigheid van dit bestaan. Het is zoo de gewoonte, dat de afdeeling vodden in de beter gesitueerde huishou dens beheerd wordt door de dienstbode, die het voorrecht bezit, min of meer groote hoeveelheden van het waardeloos verklaarde op te stapelen tot op zekeren dag het heesche „voddcnieje" het hart dier gedienstige sneller zal doen kloppen. In een oog wenk is zij aan de deur, de nu kostbaar geworden last wordt gewogen en nooit te licht bevonden. Want dit is ook wel merkwaardig, dat, waar in alle andere artikelen, „kwaliteit" bestaat, in dit artikel maar één soort aanwezig is, die altijd zijn geld opbrengt. Veel is dat echter niet. Eens heb ik het meege maakt, dat onze Mina de zooveelste, die nog maar kort „in stad" vertoefde, op vleugelen naar de deur snelde en even later adein- H c« de eerste oogst gaat op de kar. Een goeden dag maakt de voddenkoopman als hij voor 'n koopje een kostbaar ottervel weet machtig te worden. en dat hij bij het tuinieren met wel behagen om zijn leden hangt, wordt door mama in een overmoedig oogen- blik naar de mand verwezen en het huis buitengesmokkeld. Ontelbare min of meer ernstige scènes heeft de mand op haar geweten. Maar zwijgen wij daar verder over. Het hoort trouwens ook niet tot het bedrijf. De voddenkoopman is zich waar schijnlijk van dezen achtergrond van zijn bedrijf niet bewust. En gelukkig maar. Want ondanks het verhevene van zijn beroep, dat we hier naar voren trachtten te brengen, brengt het toch niet meer dan een mager be staan, dat onmogelijk inspireeren kan tot philosophische overdenkingen. De verpakte vodden worden naar de kade vervoerd. vanwaar de reis per schip verder gaat. '.-li loos en stralend van vreugde kwam mededeelen, dat een aantal vodden den ongelooflijken prijs van f i.60 had opgebracht. We schudden verwonderd ons hoofd over deze ongewone koersstijging van den afval der aarde, maar lieten het er bij. 's Avonds vroeg de vrouw des huizes: „Mina, je hebt toch het zinken kinderbad, waarin je de vodden had, wel binnengehaald?" „Ee"? zei Mina, „je bedoelt dat ouwe dienk, wae de vodden in wazze? E, dat 'eit die vint ok mee'enomen. Dit verklaarde den ongewonen prijs en daarmee was de hoop op voortduring van het hooge prijsniveau weer verdwenen. Onnoodig te zeggen, dat de voddenmand dikwijls een groote rol speelt in het leven van verschillende huisge- nooten. Laten we zwijgen over de vele disputen, over het al dan niet wegwerpen van een of ander kleedingstuk, waar voor de mand een al dan niet welkome bergplaats wordt. Het gerafelde huisjasje, waarin papa zich gelukkig voelt, 4 v-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 17