^OSTOO, AT S FOTOGRAAF H No. 52 VRIJDAG 27 MEI 1932 1479 De duif als brievenbezorger, en in haar nieuwste beroep, als fotograaf. Een luchtfoto die genomen werd door een postduif althans door een camera die aan een postduif was bevestigd. Links en rechts ziet men nog de vleugels van de duif. hebben meer dan eens de spoe dige komst van een hulp-expe ditie te danken gehad aan mee gevoerde postduiven, die het bericht van de landing naar meer bewoonde oorden brach ten. De berichten, die de duiven in het kokertje aan hun poot meenemen, behoeven ook niet altijd uiterst klein en beknopt te zijnmen heeft het al zoo ver gebracht, dat men micros copisch kan drukken, waarbij 1200 woorden op iederen vier kanten centimeter staan; dat wil zeggen, dat iedere duif 'n krant van 72 pagina's op deze microscopische manier gedrukt natuurlijk kan vervoeren. Het spreekt vanzelf dat derge lijke microscopische berichten later weer vergroot moeten worden, om gelezen te kunnen worden. Behalve brievenbezor ger is de postduif nu dus ook fotograaf geworden. De eerste proefstukken op dit gebied. Een foto met sterke verteekening, door den vliegenden fotograaf op 40 Meter hoogte gemaakt. et is weer een van die dingen, waarvan men niet begrijpt, dat ze niet eer der gebruikt zijn, omdat de foto-techniek toch al vroe ger zoo ontwikkeld was, dat men postduiven een foto toestel kon meegeven, vooral omdat tijdens den oorlog postduiven zoo veelvuldig gebruikt zijn. Want ondanks de ontwikkeling der com municatie-middelen als tele foon, radio-telegrafie c.d., worden postduiven nog steeds gebruikt om berichten over te brengen. De legers heb ben speciale postduiven-af- deelingen, en vliegers, die op een of ander onherbergzaam stukje grond moesten landen, waarvan wij hier de reproducties geven, zijn onlangs geleverd. Een kleine camera wordt aan 't dier gebonden; het toestel kan zoo geregeld worden, dat op bepaalde tijdstippen de lens geopend en gesloten wordt. Door de afstanden en de snelheid van de duif te berekenen, kan men het fijne me chanisme zóó instellen, dat boven de plaats, waarvan men een foto wil hebben, de lens geopend wordt. Na de proeven zal men ongetwijfeld hier aan alle aandacht wijden, om nauwkeurig den tijd te kunnen vaststellen, waarop een foto moet worden genomen. Het toestelletje, waarmede de foto's op deze pagina zijn genomen, woog slechts 80 gram.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 7