"T 7, h Bie ons op yt durp 56 VRIJDAG 10 JUNI 1932 No. 2 Nadat *t haantje van den ..Langen Jan" te Middelburg opnieuw was verguldwerd het onder groote belangstelling weer naar boven ge- heeschen. De haan weegt 130 K.G. 't Was een lange weg naar den top van den toren Van die volleklore dae was den ouwen Smiete, die was toch zó benauwd, da 's waer, en op een keer most 'n mie de vrouwe naer 'Olland voe een fermieljekwestie, ik gloave nae Utrecht of dien kant uut, afijn, ze zatte d'r in, in den trein bedoel ik, en dae rocht de vrouwe an 't praeten mie een meneer, zó op 't zicht een 'eele deftig'eid. 'Um zat dat zó is an te kieken, mae nae een stuitje kon d'n 't nie mi uut 'ouwe, en 'um zat a Kao, Kao, mie z'n kop, mae 'eur 'oorden niks, en eindlienge zat ze zó dicht bie z'n, toen kost zen 't nie mi anzien, en opeens schreeuwt t'n Kao, kom een bitje bie mien in de buurte zitte, zukke vremde personen bin nie te vertrouwen, die 't altied op je bozze verzie E mae man, zwieg toch stille zee Kao beduusd, wat mot die meneer d'r wè van dienke Ei je je bozze nog, of is 't 'n a wig riep 'um, en wat die vint anbelangt, die kan m'n toch nie verstae Ja, da's noe de volleklore, en dae bin de menschen uut stad noe gek op. Afijn 'oor, 'k zou je d'r boeken vol van kunne schrieve, mae alsmae over 't zelfde, da gae nie, dat ze m'n noe a zó dikkeb 'ezeid. Alleening mó 'k je nog vertelle, da 'k al die diengen op- schrieve, en dan stier ik die in. Zó i'k vanmiddag nog een gesprek mie van der ToL Dis een 'eereboer mie vee centen, meer centen as verstand, da's vast. Eigelijk mó 'k van 'eel de vint nie vee want ie eit zó 'ezeid een onplezierig kerakter, en je kan nie van z'n op an. En noe mag Pier van 't Hof weze wie i 't t'n wil, z'n woord is zo vast as een 'uus, da 's waer, en dat weet 't 'eele durp. Mae dien Tol nie, weetje, 't lieken d'r nie op. Afijn, maer 'um ieuw m'n staende, om maer ies te vernemen over een stik land dé 'k vlee weke op een veiling 'ekocht è,(nie diere, een weie voe nog gin twee 'onderd gulden 't met). En oe t praeten d'r noe zó op kwam, weet ik nie, mae ik zee ies van leeren, en toen zee 'um, dat t'n z'n jongste zeune zó gaeren a laete leeren, mae dat da nie gieng. Ja, zee t'n, in 't eerst gieng 't goed, mae naeder'and begos t'n mien te vee t'eten. Je mó begriepc, van 't Hof, da menschen die leere, nie vee magge ete. Mae mie die jongen van mien gieng 't net andersom. Oe meer a t'n leerden, 'oe meer a t'n etede. Afijn, ik stieng d'r versteld van, en eindlienge 'k 'ezeid Kees, je mot d'r mae mae uutscheeje en op -dfalttfr fcWWP??' wan 't wor niks mie joe, da kan 'k je wè vertelle. MlffnfVirda s toen zó 'ebeurd. Kiek, da's noe ok wee volleklore, wan da zegge ze ïer alle- gaere. Anders mie dien Tol, dae mó je mee oppasse. Die ei noe altied van die vule streken om een ander mensch schae mee te doen. Overlest 'k ok wee zó ies g'oore, mae da za'k 'ïer mae nie vertelle, wan 'k een stuitje geleje ok a een brief g'ad van een groate daeme uut stad, en die schreef m'n, da 'k een bitje op m'n woorden mos passé, wan dat soms nergest nae trok. Afijn, ik ka je dan wè vertelle, da gae zó zonder da 'k er erg in Ee, wan je zit noe wè te schrieven, mae onderd'and dienk ik er nooit an, da 't nog 'edrukt za worre ok. Och ee, da gae zó, en da mó je m'n noe ok mae nie daedelijk neme, ik bin ik toch ok mae eenen van buten a t'r op an komt. Kwa, en noe 'k t'r ineens genog van ok, en 'k schee d'r uut. In de Kaemer 'eit t'r een 'ezeid, dat de boeren mae's persies moste zegge, wat 'eur mie de crisis op 't 'art leit, en dat gae 'k noe is doen. En dae vertel ik je wè 's meer van. De groetenisse, Pier van 't Hof. Vol trots beweert de jonge held „Ik heb boven op het haantje van den „Langen gezeten", maar hg zegt er niet bij dat de haan toen op den grond stond Te Kruiningen vierde de populaire heer H. Lavooy 3 dezer zijn zeven tigsten verjaardag en zijn 35-jarig jubilé als omroeper der gemeente. Te Stavenisse werd op 3 en 4 Mei een bazaar gehouden ten bate van de Muztekvereemgmg O. B. K. Bestuur en leden van den bazaar Waar spijkers met kop pen werden geslagen ten bate van O. B. K Een kiekje van het damescomité, dat zich voor den bazaar van OB. K. zeer verdienstelijk maakte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 24