.1 i ■S-È No. Siberië en wij zien in gedachten dwars door de kaart van Azië de wijd uit elkander staande letters, welke ons de onmetelijkheid van dit land suggereeren. Siberië en wij herinneren ons de verhalen van ontberingen en lijden, in dit land van sneeuw en ijs en van eindelooze steppen doorstaan. Siberië en voor ons geestesoog trekken voorbij de einde looze stoeten van ballingen, die naar dit onherbergzame oord werden gezonden om er te boeten voor hun mis daden politieke en andere. Maar hoe weinig weten wij ten slotte van het leven der menschen, die, schaarsch in getal, het land aan gene zijde van den Oeral bevolken. Ondanks de moderne verkeersmiddelen, ondanks uitvin ding van de telegrafie en radio kan ons dit niet verwonde ren. Men heft niet in enkele tientallen jaren volken, die tot nu toe in volkomen isolement en naar oeroude zeden leef den, op tot het beschavingspeil van West-Europa. Ook thans nog zijn er in het uitgestrekte Siberië verschillende streken, waarin de beschaving en vooruitgang nog niet zijn doorgedrongen, ja, die zelfs voor den wetgever onbereikbaar zijn. Nog leven er stammen, die volkomen onkundig zijn van de machtsverhoudingen in Europa, en waarvan de leden niet weten, dat zij bij het uitgestrekte Russische Rijk zijn ingelijfd. En al dringen ook hier de wetten en de bepalingen met onverbiddelijke, niet te stuiten kracht door, naast deze wetten blijven de gewoonten der voorvaderen onaantast baar. Met andere woorden men stoort zich niet aan de wetten, doch alleen aan de overgeleverde zeden. Zoo is het in den Sovjetstaat verboden, voor alle landen en volken en stammen, jonge meisjes te verkoopen, gelijk het in Siberië, naar geldend huwelijksgebruik, nog veelvuldig voor- VROUW Grootmoeder, moeder en dochter Drie geslachten Chakassen-vrouiven. Chakassen-vrouw op de markt Een priesteres der Chakassers voor haar tempel De vrouw van een rijken Oiroten- hoofdman reist uitsluitend te paard. 0& >r*2 üj -«9 'V*-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4