Laatste Wonderen der X-straien door Bennett Lincoln 74 VRIJDAG 17 JÜNI 1932 No. 3 Hij kon uit den aard of den oor sprong dier straling geen wijs worden heeft er nooit méér van geweten en noemde ze daarom X-stralen. Hij wist alleen, dat het lichtstralen wa ren van een zeer korte golflengte, die gehoorzaamden aan de wetten der electro-magnetische straling.' De geleerden echter hebben sinds dien massa's proeven genomen, om het verschijnsel nader te leeren ken nen, en daardoor zijn de geheimzin nige stralen doorgedrongen in het min of meer gewone leven. Röntgen zou zich bijvoorbeeld heb ben omgekeerd in zijn graf, als hij gezien had, dat er 12 januari 1932 een X-stralen-machine in een rechtszaal Een beroemd Fransch renpaard ivordt met X-stralen onderzocht om te zien, of het in alle opzich ten fit is voor de komende rennen. Een Röntgen-foto-atelier ziet er anders uil dan het atelier van een gewonenfotograaf. De patiënt neemt plaats op een soort tafel, die in alle richtingen bewogen kan wordeneen druk op den schakelaar, en de foto is genomen. stond. Met behulp van dat apparaat werd voorden rechter aangetoond, dat de neger Nathan Raymond een makelaars-handteekening van een chèque had uitgewischt, door chemische middelen, om er zijn eigen handteekening voor in de plaats te zetten. Er zijn voorbeelden van practisch gebruik der X-stralen, afgezien van de geneeskunde, op rijtjes aan te halen. Het is heusch tegenwoordig geen toer meer, een naald in een hooiberg te zoeken met X-stralen lukt dit in een paar minuten Dit beden kend, onderwierp een detective een pakket, dat aan een hooggeplaatst persoon was gestuurd, aan de X-bestraling, en ontdekte zoo, dat er een gevaarlijke bom in zat, die dood en verwoesting gezaaid zou hebben, als het pakje geopend was. Douane-ambtenaren gebruiken tegenwoordig X- stralen, om de bagage der reizigers sneller te kunnen onderzoeken. Doorstraal de koffers met de Fluo- Wat de X-stralen laten zieneen Rönt- gen-foto van de maag van een mensch met de ingeslikte voorwerpen, de oorzaak der stoornissen en ziekteverschijnselen. De wetenschap heeft de X-stralen om zoo te zeggen bij ons in huis gebracht. Twee jaar geleden dacht de gewone burger bij het woord X-stralen alleen aan een machine, die de dokters gebruiken, om vreemde voorwerpen in het lichaam te ontdekken, of de plek waar een stuk gebeente gebroken was. Iets bijna bovennatuur lijks, waar een gewoon mensch niet bij kon. Nu echter zijn de X-stralen, en hun broertjes, de kosmische-, gamma- en ultra-violette stralen, ons dagelijksch leven binnengetreden en worden ze gebruikt in industrieën, die er twee jaar geleden nog bang voor waren. Een Duitsch geleerde, professor Wilhelm Kon rad Röntgen, ontdekte de X-stralen in zijn stoffige laboratorium, 37 jaar geleden. Heelemaal toeval lig. Zijn scherpe oogen tintelden, toen hij een vreem den lichtglans zag opschieten uit barium-zouten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10