No. 3 roscoop - en je ziet, of er contrabande in zit, zonder dat je den koffer hoeft open te maken en het vuile linnengoed om te woelen Pr moet zelfs in Duitsch- land een schoenwinkel zijn, waar men de schoenen, die men aanpast, door een X-stralen-machine kan beoordeelen. Men gaat daar met de voeten in een kastje staan, kijkt er van boven af op neer door een koker, en ziet den binnenkant van den schoen, de schaduwige dikte van de zool (met de donkere spijkers) onder den voet, en de voetbeenderen in den voet en men constateert dat de pasvorm volmaakt is dat de teenen en de middelvoet- beentjes rustig en onverwrungen naast elkaar in den schoen liggen En als men dan naar huis gaat, kan het gebeuren, dat de loodgieter een muur zit te bekijken met een X-stralen-machine, om de plek te vinden, waar een waterleidingbuis loopt, of waar 'n electrische draad gebroken is, zonder dat hij eerst den heelen muur open hoeft te peuteren Dr.VV. D.Coolidge heeft enkele maanden geleden een X-stralen-lamp van 900.000 volts gebouwd (de tubes bereikten vóór VRIJDAG 17 JUNI dien tijd 2 a 300.000 volts) Vol gens dr. Coolidge zelf presteert zijn straling nog maar 2/10 nuttig effect de rest gaat verloren in den vorm van hitte. Maar toch dringen nu de stra len door een laag koper van 3 m.M. en dan door een decimeter ijzer en dan hebben ze nog genoeg kracht, om een Rönt- gen-foto te maken Deze stra ling weegt op tegen die van 450 gram radium, een hoeveelheid, die 55.000.000 gulden zou kos ten. De Coolidge-lamp wordt nu in een ziekenhuis te New York Een groot Röntgen-apparaat van de General Electric Com pany in Schenectady (Amerika). Voor een leek is het één en al raadsel en geheim, deze hollen en stangen. Een modern Röntgen-apparaat, dat met enkele stangen en bnisjes zoo eenvoudig lijkt, en dat toch zoo'n heilzame uitwerking bij den zieke heeft. Behandeling met x-stralen in het zieken huis bestraling bij een patiënt die zijn schouderblad gekwetst heeft, en van den mond ter behandeling van 'nkeel-ontsteking. capaciteit van 5.000.000 volts zal kunnen ontwikkelen. Lukt dit, dan zullen zij misschien in staat zijn, de elementen te veranderen bijv. goud te maken van kwik. Waardoor in sommige maat schappelijke verhoudingen een geweldige ommekeer zou kun nen ontstaan Volgens Dr. Francis Carter Wood echter (den directeur van het instituut voor kanker-onderzoek der Columbia- universiteit) zullen die hooge voltages voor de kanker-bestrijding nog geen dienst kunnen doen; de patiënt zal er niet tegen kun nen. Daar moet nog iets op gevonden worden. Voor de industrie is het nut zeer groot. Zoo wordtin staal-klinieken het materiaal met X-stralen gefotografeerd, om na te gaan, of er geen fouten in voorkomen. Dit gebeurt bijvoorbeeld met alle metaal voor den bouw van vliegtuigen. Een professor van de Cornell-uni- versiteit heeft door één bewerking met X-stralen van een één jarige plant een overblijvende (zgn. vaste) plant weten te maken. Ook voor de kunst hebben de stralen van professor Röntgen beteekenis gekregen. Het Stedelijk Museum te New York toetst vóór iederen aankoop de echtheid der voorwerpen (schilderijen, beeldhouwwerken en zelfs mummies) door X-stralenbezichtiging. Nog een andere school van geleerden werkt met X-stralen in het rijk der vitaminen. Met een eigenaardig doel. Er zijn menschen, die eten een lastig werkje vinden en een riskant werkje. Want het is heel moeilijk, van alle levensbenoodigd- heden de juiste, de ideale hoeveelheden naar binnen te krijgen en we slikken altijd een massa ballast mee Welnu deze onderzoekers willen het zóóver brengen, dat men een pilletje kan innemen, dat precies de noodige hoeveelheid voedsel voor een dag bevat. Als het zoover is. kunnen we zuiver en alleen eten om te leven en niet leven om 1e eten, gelijk de lekker bekken doen Twee Duitsche geleerden, dr.F.Lange en Dr. A. Brasch. zijn bezig, de electriciteit van de onweders in boeien te slaan, om een nieuw type X-stralen-lampen te vervaardigen. Uit het gebliksem, dat om twee toppen in de Zuidelijke Alpen speelde, hebben zij 16 milioeh volts gevangen genomen. Zij streven naar een lamp, die X-stralen van S a 16 millioen volts kan voort brengen 1 Dezen zomer zullen zij. hun proeven voortzetten. Zoo kan het geschieden, dat wij in de toekomst onze ziekten laten ge nezen en ons voedsel laten bereiden door het gevreesde onweer! gebruikt voor de behandeling van kanker. Drie an dere geleerden, de drs. M. A. Tuve, L. R. Hafsted en O. Dahl, van het Carnegie-instituut, voltooiden juist een 2.000.000 volts- lamp, die in de kanker- bestrijding evenveel dienst kan doen als een hoe veelheid radium van 450 millioen gulden Dezelfde heeren zijn nu be zig aan een toe stelletje, dat een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11