IN DE KASSEN VAN T WESTLAND VRIJDAG 24 JUNI 1932 No. 4 Het eerste jaar, dat het nieuwe stekje geplant is. draagt het nog geen vrucht. Zoo ziet de druivenboom, ge heel afgesnoeid, er uit tijdens de periode van winterrust. Zoodra beginnen de talrijke loten niet uit te loopen of de tuinder is er al bij om de overtollige weg te nemen. Wanneer dan na den bloei de kleine vruchten zich gaan zet ten. worden overtollige jonge druifjes weggenomen om een gelijkmatiger en gezonder rijpen van de overblijvende vruchten mogelijk te makendoor het groote aantal bleven zij anders te klein. Een volle kas met rijpe druiven biedt een weelderigen aanblik. Wie over Edam hoort spreken denkt aan kaas, over Gouda aan iange tabakspijpen en weer aan kaas en wie 't Westland hoort noemen denkt aan druiven. Ook aan tomaten, perziken, bloemen aan peen, spinazie en spercieboontjes. Maar toch in de eerste plaats aan druiven. Niet zoozeer omdat de druiventeelt voor het Westland een der voornaamste bronnen van bestaan is de streek produceert ruim tien millioen kilo per jaar doch omffat de druif eigen schappen heeft, die onwillekeurig de aandacht op haar vestigen. De Westlandsche tafeldruif is de aristo crate onder de vruchten. Dit klinkt op 't eerste gehoor misschien wat vreemd, waarde lezer, maar toch is het zoo. Het bewijs ervoor is gemakkelijk te leveren. Leg eens 'n gewone Dirkjespeer of een huis-, tuin-en keukenappcl (op zichzelf heel smakelijke vruchten van onzen Hollandschen bodem) naast een tros druiven, een tros Westlandsche tafeldruiven. Men ziet aanstonds het opvallende verschil. De belang stellende blik gaat als vanzelf naar den fraai gevormden druiventros. En men voelt bij in tuïtie, dat die tros donkerblauwe vruchten met den fluweelachtigen dauw op de.schil niet past, niet op zijn plaats is tusschen het grovere fruit. De druif is als een preutsche jongedame zij vraagt entourage en brengt daarin haar eigen sfeer. Heeft u wel eens opgemerkt, hoe goed een tros druiven het ,,doet" op de fruitschaal Er moet dan echter niets anders op die schaal liggen al leen inaar een flinke druiventros. Zelfs al is de ver houding in de afmetingen zoek en ligt een groote

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4