In de be- kende cac- tus-kwee- kerij te Haamstede bloeien thans verschillende bloemen. Tevens bezit deze kweekerij vele zeldzame exempt. 't Is bic de beesten af mie zukken wee wermen dag g'ad en twint dè je d'r op zit zeumer verbie. En d'r bin vee diengen, die 'k glad nie begriepe, ZÓ stierden ze m'n een bladje uut de Bommelerwaerd, en dae stieng in te lezen, dè d'aerbezems zó vee geld opbrochten, en kiek, dan zegge ze nog melaise. En de vcrkes bin ok et 'oe kom zó ies noe Afijn, Op de stee ze de sn vroeger nog h 's vee geld stik nae boven, zó maer xneenen, i'n kun blieje weze, da's waer. jwklokjes uut 'edae, dae woue ze geve, voe de bollen dan, begriep je. jaer gaet ok nog al is 't nie liek as vroeger, mae ze bowe d'r toch nog vuufenzeventig cent d'onderd voe. Mie al da slechten weer bin 'k an 't lezen 'esloge, ik vond op Ka, m'n jongste dochter, d'r kaemer een boek dè glad uut z n feso! lag. 't Eetten De gestrafte ondeugd, 'k glad voe, wan as de dogenieten bleef je dan Da's waer, en 't viel 'k mó je zegge, dae bin mi gestraft wiere, wae da Ka zukke boeken leesdede, wan 'eur bliegt ok nie zó 'oage. En da boek 'k dan is 'eleze, mae 'k von d'r nie vee an. 't Gieng dan over een rieke vint, die een groat kot van een 'uus 'ad, en eiken dag in bad gieng, nou dat lieken mien noe glad nie noadig. Afijn, 'um trouwt mie een lief misje, tenminste, dè zeit de vint die da boek 'eschreve mae da gieng nie goed. Waevoe dat 'k noe nie zózeer begrepe, afijn, 'oe gaet dat in de stad, maer alli, de vint gaet er mie de meid vandeur, mae die laet een nae een tiedje ok a zitte, afijn, 'oe gaet dat, d'r gin vastigheid in je zit Mae ja, toen begreep ik dat wè'oe 't verder zou gae, en toen 'k over 'esloge tot de leste bladzieje, en dar stieng dan, dat 'n al z'n centen kwietrochte, en langs de deure mos gae. Noe, d'r rake d'r in deze tied wè vee d'r centen kwiet, die d'r niks an kunne doen dus da von ik noe nie zó erg. Maer alia, in de leste regels verzuupt 'n z'n eige, en da's erger. Toen was 't uut, en ik zegge tegen Ka, misje, noe e'k da boek is van j'eleze en daer è'k niks op tegen, mae noe mó jie ok mie de kermisse mae nie gae danse, wan noe zie je, waer al zukke dien gen goed voe bin. 't Is toch zonde riep Ka, voader, j'ei t'r glad niks van begrepe, 't is toch mae zó'n ver'aeltje dè glad nie 'ebeurd is, en da lees de zó mae voe de leute. Noe, zeg ik, mae a 't dan zó laete nie mi in m'n 'uus zie, begrepe Toen begos ze te schreeuwen, ma< dus dae trok ik m'n eige niks vanan. Mae 'k toch 'edocht, Pier, Pier, 'o waerelse guus, in joe zit 'et nie, en in c begriept er niks van. Mae slecht bin ze nie op, maer alla zó'n bitje luchtig, en wan dae kom je toch laeter altied nog t'r van, mae ze moste de kerremis toch ik dae noe wee c zelf meemaeke. Allee, de groetenisse, is, dan wil ik zukken tuug da doe die meiden altied, 'oe kom jie toch art zukke de vrouw ok nie, afijn, je ze nei, 'oor, dat lieken d'r en daer 'k vee spiet van, ooren. Afijn zwieg ofschaffe, zó dienk zó zie ie wee, ie mot zukke diengen eest VRIJDAG 1 JULI 1932 Terwijl men nog bezig is aan het groote sluiswerk te Hansweert. wordt het Kanaal van Zuid-Beveland nog verder verbeterd door bij de Postbrug de doorvaart te ver wijden de bocht wordt er uit weg- t I genomen. - T C I I 1 Aankomst te Breskens en verwelkoming door burge meester van Zuijen namens het gemeentebestuur Een foto van de feestelijkheden die te Oostburg kortelings plaats vonden in verband met het 50-jarig jubilé der Schoolvereeniging Emmanuël. Een uitgebreide groep deelneem sters aan den Bondsdag van 71 Nederlandsch Verbond van Christelijke Meisjesvereeni - gingen, korte lings te Vlissin- gen gehouden. Te Terneuzen had op 21, 22 en 23 Juni het 9e Binnenscheep- vaartcongres plaats, waarbij verschillende plaatsen in den omtrek werden bezocht. De ontvangst ten Kaadhuize in Axel. Zeeuwsch bezoek op de Koloniale Tentoonstelling in Den Haag.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 24