RIJDAG 8 JULI 1932 nezen kan. Als de patiënt beseft, dat 't iets, dat hem hindert, niets is, dan is de kuur volbracht. Maar nu de gewone menschen. Veronderstel, dat u op een avond, als u al een kwartier of twintig minuten in bed ligt, maarniet weg kunt drijven dat u zich krach tig en hopeloos wakker voelt. Wat dan te doen No. 6 ventilatie verkouden worden. Al zóu u, in mak kelijk bed en frissche kamer, niet in slaap vallen, dan rust u toch voortreffelijk. Als u maar tevre den blijft, zult u 's mor gens frisscher zijn, dan wanneer u zoogenaamd Let is heel makkelijk, te gaan slapen, als men moet en toch, hoe moeilijk kan het zijn, in slaap te komen, als men wil Intusschen is die kwaal van slapeloosheid niet zoo erg, als sommigen zich wel verbeelden. We willen nu nog niet spreken over het feit, dat een aantal der nuttigste ideeën, die ooit de beschaving vooruit hebben geholpen, in uren van slapeloos heid geboren zijn. We willen alleen zeggen, dat het „onmogelijk in slaap kunnen komen," waar over zoo vaak gepraat wordt, nog zoo onmogelijk niet is en dat het ons heusch niet zóómaar gek of zenuwziek maakt. Als u 's avonds niet in slaap kunt komen, omdat uw hersens maar niet willen ophouden met den ken, laat ze dan gaan Een normaal gezond mensch heeft elasticiteit en reserve genoeg in zich, om 'n keertje per week, of zelfs eenige nachten aaneen, 'n paar uurtjes slaap te missen. Komt later, met 'n paar nachtjes uitslapen, wel weer in orde Dus blijf tevreden en word vooral niet kwaad 1 Het is natuurlijk wat anders, als de slapeloos heid voortkomt uit ongeregeldheden van het hart, de nieren of de spijsvertering. Dan zal de dokter die ongeregeldheden moeten bestrijden aan de slapeloosheid zelf hoeft niets gedaan te worden. De ergste slapeloosheid-patiënten zijn de be trekkelijk weinigen, die slapeloos zijn „naar den geest." Die lijden gewoonlijk aan „zenuwbloei." Zij houden zich al te ijverig bezig met hun eigen inwendig mechaniek, omdat ze anders niet ge noeg hebben, om zich bezig te houden. Aangezien de verbeelding hier schuld heeft, kan geestelijke invloed hier het kwaad verhelpen, - een der weinige gevallen, waarin de geest ge- Eigenlijk komt u dan met uw zorgen al te laat. Slapeloosheid is enkel 't avondrood van opwinding, inspanning of onvoor zichtigheid, waarvan de zon al uren of dagen tevoren is ondergegaan. U kunt even goed probeeren de gloeiing der koorts te verhelpen, door een stuk ijs tegen uw wang te houden, als te probeeren, koppige wakker heid te verdrijven door tafels van vermenigvuldi ging te repeteeren, denkbeeldige schapen te tel len, uw haar te borstelen of water te drinken. Het eerste en voor naamste, wat u te doen staat, is dit: zoek in uw hart de zonde! Probeer te ontdekken, welke fout te veel werk, te weinig ontspan ning, slechte ventilatie, onder voeding schuld is aan die las tige waakzaamheid. En neem on derwijl uw welverdiende boete kalm en genoeglijk op, wetende, dat het wakker zijn op zichzelf u geen blijvend kwaad zal doen. Hebt u in tevredenheid en rouw moedigheid uw fout ontdekt, dan bént u misschien al in slaap, vóór u 't weet. Is dat gewetensonderzoek niét voldoende, om de ver getelheid binnen te gaan, ga dan na, of u 't physiek wel zoo goed mogelijk hebt. Als u met uw hoofd in den duf- sten hoek van de kamer ligt, in de broeiing van uw eigen tweede hands-adem, draai dan uw bed naar 't raam, totdat u een fris- schen luchtstroom langs uw ge zicht voelt strijken. Nooit, nooit, nooit zult u van die nachtelijke DOOR PROFESSOR DR. W. HUTCHINSON sliep in een duf, broeierig hok met luiken dicht. De meeste menschen zijn veel te zuinig, als 't om hun bed gaat. We brengen het derde deel van ons leven in bed door en dat derde deel draagt véél bij tot onze gezondheid en werkkracht. Zoek dat nut niet op een harde matras, op stugge veeren! Schrielheid en dwaze begrippen over „zich har den" houden vele menschen uit den slaap. Op de tweede plaats komt een beetje uitwisseling van bloed tusschen uw beide uiteinden het hoofd en de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10