burg. Fouten in het diëet spe len ecu betrekkelijk min dere rol in het veroor- VRIJDAG 8 JULI 1932 voeten. Die twee uiteinden schijnen een beetje te vechten om het overschotje van uw circu- leerend bloed. Als u koude voeten hebt, is uw hoofd allicht een beetje heet en uw brein al te werkzaam als u warme voeten hebt, is uw kans om het hoofd tot opschorting van bezigheid te krijgen, aanmerkelijk grooter. De verstoring van het evenwicht is soms ver oorzaakt door het hoofd als u juist vóór 't naar bed gaan hebt gelezen of gewerkt of diep gedacht en soms door de voeten als die op een kouden bodem hebben gerust, met dunne schoentjes en spinnewehkousen aan. Dan wordt het bloed door de gekrompen bloedvaten uitgedreven, wijkt naar bet andere einde en zet uw hersenen aan. De reme die echter is in beide gevallen dezelfde: warm, koester, kóók uw voeten, tot ze rood en gezwollen zijn en vol bloed. Dat kan met een kruik of door een poosje met uw voeten in sokken of zachte slof fen hij 't vuur te zitten, of nog beter laat zoowat een decimeter heet water in uw badkuip loopen, ga er vijf minuten in staan, trek een paar ruime sokken aan en spring in bed. Met frissche lucht, warme voeten en een goed bed komt u bijna altijd in slaap en al blijft u wakker, dan zal 'f tóch geen kwaad doen. zond te blijven. Dit is een éérste gebod der hygiëne: eiken dag 'n keertje in de buitenlucht moe wor den, al is 't tot trauspireerens toe I Overwerking, vooral van den geest, veroorzaakt slapeloosheid te veel studie der jeugd, te veel werk der volwassenen vooral als de studie of het werk benepen, eentonig is. Ontspan u, en laat uw kinderen zich ontspannen I Het werk mag de ge zonde ontspanning niet schaden. Schooluren en werkuren moeten zoo geschikt worden, dat er rijke lijk tijd voor gezond ver maak en pret overblijft. Fuifjes en picknicks zijn voor een gymnasiaste veel belangrijker dan Latijn cn algebra. Als we den tnen- schen de gezonde ver maken onthouden, drijven we ze naar de ongezonde. Hoe meer „liefhebberij" u hebt buiten uw gewone levenstaak, des te beter voor uw slaap en uw ge zondheid. Er is nog geen betere „zelfvergetcr" uit gevonden dan de schouw- 171 menschen, die met zeer weinig slaap toekonden. John Wesley b.v. cn Thomas Edison hebben be weerd, dat zij nooit langer dan vier uren sliepen. Maar de eerste, die veel paard reed, werd herhaal delijk slapend op zijn ros aangetroffen, en vol gens menschen, die met Edison gewerkt hebben, had de groote uitvinder vaak tijden van diepe ver strooidheid, met gesloten oogen.... en dat heet bij ons, gewone menschen, slaap Slaap- en bedwelmingsmiddelen van iedere soort Na gedanen arbeid is het goed rasten, ook na een zware verhuizing in den zomer. Dolce far niente op zee. Na die twee schuldigen een overvol hoofd en een duffe long, komen we aan nummer drie de leege maag. Men heeft ons zóó ijverig verteld, dat we niet met een volle maag naar bed moeten gaan, dat we soms, om een onrustiger! slaap te vermijden riskeeren, heelcinftal niet in slaap te komen. Volg den gulden middenweg Als er (in 't algemeen gesproken) meer dan vier uren verloopen zijn sinds uw laatsten maaltijd (ten zij die buitensporig zwaar is geweest), en vooral, als u daarna nog iets vermoeiends gedaan hebt, moet u vóór 't naar bed gaan nog iets lichts, warms, smakelijks gebruiken warme melk of chocola met brood of beschuit bijvoorbeeld, of Ireete bouillon, of als u hard gewerkt hebt een omelet of een klein biefstukje of een bordje flensjes of fruit, als uw maag er tegen kan. Een kop heete, slappe thee of koffie met flink suiker en melk is uitstekend 1 Die goede prikkel in de maag werkt veel meer uit dan dat kleine beetje caffeine. Voedsel is het beste slaapmiddel. En neem dan den volgenden dag, en de rest van de week, de noodige maatregelen om verder sla peloosheid te voorkomen Vooreerst lichaams beweging in de open lucht Tachtig procent der menschen doet daaraan niet half genoeg, om ge- zaken van slapeloosheid ze brengen storingen van vaak pijn lijken, maar voorbijgaanden aard, die buiten ons eigenlijke onderwerp vallen. Maar er liggen meer men schen wakker door te weinig, dan door te veel eten. De steeds brandende vraag over de hoeveelheid slaap zouden we kunnen afdoen met één zinnetje zij moet worden afgemeten naar de resultaten. Maar vast staat, dat de meeste menschen (laten we zeggen 85 °/Q) minstens acht uren slaap moeten hebben, en met negen of tien uren beter gebaat zijn, dan met zeven. De bewering, dat slapen tijdverlies is, mag niet anders wor den genoemd dan een dwaling. Er wordt wel eens gewezen op mogen niet anders dan veroordeeld wor den. Als ze niet bestonden, zou niemand anders er schade bij hebben dan de fa brikanten. In het allergunstigste geval doen ze niets anders, dan het ééne vergif in het andere verdrinken in het on gunstigste geval verwekken zij de meest vernederende slavernij, waarvoor de mensch- heid ontvankelijk is. Het moest strafbaar zijn, eenig slaap- of bedwelmingsmiddel te gebruiken buiten medisch voorschrift. In ieder geval is het overbodig. Wie een ziekte heeft, moet natuurlijk door den dokter be handeld worden. Maar wie géén ziekte heeft, en niet slapen kan, hoeft alleen maar.verstandig te worden de boven aangewezen lijnen te volgen. Dan slaapt hij heusch wel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11