EEN LAVENbEL-VROüWTJE MET bE KINbEREN OP VACANTIE 178 VRTJDAG 8 JULI 1932 No. 6 Het welriekende lavendel-vrouwtje is bedoeld voor de toilet-tafel of op een kastje. Het is gevuld met de geurende gedroogde lavendel bloempjes, lavcndelkruid of -stengels, welke men uit eigen tuin plukt, of koopen kan bij een drogist. We koopen een klein porseleinen of steenen kopje met bovenlijfje eraan vast en armpjes erbij of reeds eraan. Zoo'n popje kunt u al heel goedkoop krijgen tegenwoordig, en we nemen een klein soort, omdat ons lavendelvrouwtje niet te groot moet worden. 20 c.M. totaal lijkt mij al hoog genoeg, en het popje moet dus niet veel grooter zijn dan 7 c.M.' Kunt u het popje niet precies 7 c.M. krijgen, dan zorgt u altijd, dat het onderstuk twee maal zoo lang wordt als het stuk van het hoofd tot aan het middel. We zagen nu eerst een cirkel van 6 c.M. middel lijn, en plaatsen er een balkje op, hetgeen ge schroefd wordt, dit balkje wordt dus twee maal zoo lang als het steenen popje, en het vormt de stevigte voor het onderstuk. Het popje wordt nu stevig vastgemaakt op het balkje; heeft u een popje, dat niet op het hout is te bevestigen, dan wordt dit later op of tusschen het goed genaaid. Vervolgens knippen we een cirkel van mousseline-stof in wit of zacht lila uit, even grooter dan de houten cirkel, en daarna een rand stof voor den opstaanden kant, welke het zakje vormt. De hoogte van dat lapje stof is even meer dan het balkje, en de omtrek van den cirkel plus de naad is de breedte. Dit lapje wordt aan den cirkel genaaid en de einden samengenaaid, zie fig.B. Nu worden 't plank je en het popje met het balkje in het zakje gescho ven tot onder op den cirkel van stof. Als u de maten goed neemt, dan voegt alles goed, en het zakje heeft nu een harden bodem zoodat de vorm behouden blijft. Nu vullen we het zakje stijf op met het geu rende kruid, en we halen het in om den bovenkant van het balkje en binden het erom vast. U kunt het hout wel even insnijden, dan blijft het stevig vastzitten. Nu wordt de pop aangekleed, ze krijgt een ruim rokje en een strak jakje met korte pof mouwtjes van gebloemde zacht lila mousseline, het strookje wordt op den rok gezet en is van witte voi le, ook het in plooien geschikte halsdoekje is van witte voile. De gedrapeerde korte overrok, welke van voren schuin wegloopt is van donker lila mous seline. U kunt inplaats van mousseline ook een an dere soepele stof nemen. Het model voor den hoed ziet u op C. Cl is het randje, hetwelk stijf gemaakt is met linnen of dun kar ton, C2 de rest van den hoed, de bol welke aan den rand komt, een rechte bies met een cirkel- vormigen even ingehaalden bol. Dit hoedje kunt u van" donker of licht lila stof maken, en vaststrikken met lint. De pop draagt aan haar arm een klein mandje. Misschien bent u in 't bezit ervan, anders kunt u dit wel hier of daar heel goedkoop koopen. Het mandje kan opgevuld worden met gedroogde la vendeltakjes, doch wilt u het welriekende vrouwtje nog practisch gebruiken, dan vult u het mandje op met een klein paars speldenkussentje, zoodat u er alle rondzwer vende spelden en naalden op kunt steken. D. D. L. Wie nog geen schoolgaande kinderen heeft, kiest voor zijn vacantie allicht 'n tijd buiten de Augustusmaand, wanneer 't overal min der vol en dus rustiger is. Heeft men echter reeds schoolgaande kinderen, dan moet er natuurlijk rekening worden gehouden met hun vacantietijd. Voor de reeds grooterc kinderen is dit meestal ook geen bezwaar zij vinden het integendeel wel prettig wanneer ze, aan het strand, in 't bosch of op de heide veel speelkameraadjes hebben. Het zijn echter juist de kleineren, zij die nog niet naar school gaan, die in de vacantie onze bizondcre zorgen behoeven. Het begint al in den trein,waar we de kleintjes naar buiten laten kijken en ze, om ze zoet te houden, opmerkzaam maken op al de koetjes en de schaapjes, die we voorbij vliegen. We vergeten dan vaak, dat we op die manier echter te veel vergen van de nog zoo teere kinderoogen, en we behoeven ons er niet over te verbazen, wanneer zoo'n kindje ten slotte lastig wordt en misschien zelfs treinziek. Véél beter is het de kleintjes zoo rustig mogelijk te laten zitten of liggen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat onze kinderen van hun vacantie weinig of niets profiteeren. Een der voornaamste oorzaken daarvan is wel, dat de regel maat,waaraan de kinderen thuis gewend waren, in de vacantie nog al eens te wenschen over laat. Men neemt het dan in de vacantie zoo nauw niet. De maaltijden worden ge nomen al naar het uit komt en de kinderen blij ven langer op dan gewoon lijk, „omdat ze hier zoo heerlijk genieten van de bui tenlucht." Toch is het van zeer veel belang, dat stipte regelmaat voor etenstijden en slapens tijden ook in de va cantie wordt volge houden. De kinderen nemen in de vacantie, wanneer ze die elders doorbrengen, toch al zóó veel nieuwe in- Ofsla^^cU. drukken in zich op, dat ze die nauwe lijks te verwerken weten. Den soliden achtergrond van het gewone regel matige leven hebben ze werkelijk noodig om bij al het ongewone om hen heen niet overstuur te raken. Er is, ook voor kleine kindertjes, wel niets heerlijkers denkbaar dan 'n vacantie aan zee waar water en zand en is er kostelijker speel goed voor kinderen op warme dagen in over vloed zijn. Laten we echter, vooral waar het onze kleintjes betreft, zorgvuldig oppassen voor een teveel. De teere kinderhuid mag niet terstond voor langen tijd aan de felle zon worden blootgesteld. Slechts héél langzamerhand laten we de kleintjes wennen aan het schelle licht en de brandende stralen, die dan ten slotte een weldoende uit werking hebben. Ook dwinge men de kinderen nooit in het water te gaan. Pas als ze er vanzelf toe konien, of wan neer ze zich althans zonder tegenzin laten mee nemen om met de bloote voetjes in het water te plassen, zullen ze daar echt plezier in krijgen. Er zijn grootere kinderen daarentegen, die hun angst voor het water nooit hebben kunnen over winnen, omdat ze in hun prille jeugd gedwongen werden het water in te gaan, waar ze zich, met hun zwakke beentjes, zoo hulpeloos ongelukkig voelden. Hebben de kleintjes eenmaal hun angst over wonnen, dan wordt de ijver soms weer ól te groot en heeft moeder ervoor te waken, dat haar peuters niet te lang in 't water blijven. Zij zorgt er dan ook voor, dat de kleinen na zoo'n bad flink worden afgedroogd om ze dan even 'n warm jasje aan te trekken, totdat de bloedsomloop weer is hersteld. Wanneer we op al dergelijke kleinigheden letten, behoeven we niet te vreezen, dat al het ongewone van den vacantietijd onzen kinderen kwaad zal doen. We hebben dan integendeel alle kans, dat ze daar ten volle van zullen profiteeren om nieuwe krachten op te doen voor de komende weken en maanden van minder vrijheid en minder zon en lucht. L. T.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 18