Bie ons op t durp Burgemeesterswisseling te Wissekerke No. 6 VRIJDAG 8 JULI 1932 185 Nee, nee, vrouwe, praet mien d'r mae nie van, die ruten bin 'e broke, en die ruten motte 'etaeld. Wa mot dae noe wè nie van kommc, k die joengers d'r mae ince deurgae? Afijn, 'oor, zee vrouwe Buters, maer ik vinde ik dat groate flanwe kul, dae En 'eur zette d'r vette klauwtjes in d'r 'eu- pen. Je mó begriepe, da 'k sint vorige maend zó 'n 'oag baentje bie de brandweer c g'ad. Den vorigen opperbrandmeester miek z'n eige een bitje te druk, en toen is 't 'n een keere in een 'ooiklampe 'evloge, afijn, 't leken wè of t'n den duvel achter z'n k. Afijn, ik "kan ik dat noe allegaere nie in den breejen ver- telle, di begriep je wè, mae 't ende is 'ewist, dazze een aeren woue en di bin ik toen 'eworre. Noe, mae dat 'ei nog wa gegeve bic ons op 't durp Die vint krleg noe net alles, zeeje d'r. en nog vee mindere praet, mae ze motte wè wete, as 'eur 'uzen is in den brand komme fc stae, d^ Pier van 't Hof lekker z'n puupje za stoppe, en zegge: lae mae brannen.... Mae mie dat al zö'n pacr guus van de straete de ruten in 'egooid van 't lekaaltje van de brandweer, en da kus ik toch nie laete gae. Noe zegge Ze, dat 't mie voetbal was, mae dae kan 'k m'n eige nie mee op 'ouwe. Da zeg ik ok tegen Meester, die 'k d'r over wou spreke, ma den diejen zee: Van 't Hof, zee t'n jie wor oud. 't Is toch gin waer riep ik. Ie zee ja, ja, jie kan niks mee verdraege van de joengers. Ik zegge Mae noe mó jc toch is kieke, de guus doe nie anders mi, as tegen zó'n balie trappe, en da kom mae tuus mie 'ebroke ermen en beenen, en dae in Amsterdam e ze d'r lest nog bie 'evochte, enafijn, meester, je kan noe lank en breed klesse, mae 'k bin 't nie mie je scens. En wil ik je noe is vertelle, waevoe jie dae noe niks om geet Da komt. omdat jie stikken steen en scherven verzaemelt, en al die ouwe rommel, afijn, wk je d'r mee doet, ik begriep 'et nie. E, ja, van 't Hof, zee 'um, mae da 's voe de wetenschap. E sjuust, riep ik, mae je kan toch nie laete gae, dk de joen gers voe de wetenschap de ruten inkeile Och, och, van 't Hof. je praet as een kip zonder kop, zee Nee, meester, zee ik, mae ik bin d'r glad nie voe, al die nieu- wcrwessig'eden, a 't 'et zó mó gae, noe weet je 't. Afijn, en noe zeg ik mae, de mensen van noe bin toch glad anders. In onzen tied keurden je zó Zondagsmiddags over den diek, en dae was 't mee bekeke. En j' a dan de vereenegiengen voe zang en tooneel en zó. Mae noe zie j'n 'celen Zondag niks anders as da geraus op zó'n veld achter een bal, en dae bin 'k nie voe. Vint schee t'r toch nut, zee de vrouwe, 'k glo«1ve dA jie wa mekeert van de wermte. En da kon ok wè is zó weze, en daerom bin 'k misschien een bitje sjegrienderig. Afijn, mae betaele zu ze, da staet vast Noe 'k overlest a is tegen de velwachter 'ezeia, iie mos die guus daer een bitje vandaen 'ouwe, mae 'um zee 'oor is, van 't Hof, ik kriege m'n kenstrukties effenof van de burrege- meester, en ik mie joe niks te schaften. Noe mó je begriepe, da die vint een bitje kwaed op m'n is, omdat ik in de raed tegen z'n nieuwe woning 'estemd. Ik vond ik 'et glad nie noadig, om in dezen tied een nieuw 'uus te bouwen, 'oewel ik 'et Wullem Pape best 'egund k, da 's waer wan da's een flienke vint, en die bouwt overal. Andries ver telde nien, dazze noe een 'eel groat pension gae zette, mie wè vuuftig kaemers, maer 'um zee d'r bie. da zk toch wè gin waer weze. Maer ik zegge. Dries, je kan toch mac nooit wete, mie Wullem is alles meugelijk. En ik begriepe de menschen 'ier Noe 'k g'oare dazze op 't durp van de weeke een ver- gaederienge tegen z'n g'ouwe, en kiek, d& vind ik noe glad verkeerd. D'r bin 'ier vee te vee menschen op 't durp, die te benauwd bin, om iemand recht an te kieken. Azze wat tegen die vint dan motte ze 't 'em ok ronduut durve zegge, da's waer. Afijn en zó praetten me nog wat over en weer, mae alla, seens wor je 't toch nie, en daerom schee ik t'r maer uut. De groete, PIER VAN 'T HOF. Burgemeester Verhorst heeft op Donderdag 30 Juni af scheid genomen van de gemeente Wissekerkebij welke gelegenheid we deze foto maakten in de raadzaal. Vrijdag 1 Juli werd de heer Geuze geïnstalleerd als burgemeester van Wissekerke. Aan de grens van de gemeente werden bloemen aan - geboden De optocht, die ter verwel koming van den nieuwen bur gemeester werd opgesteld, trekt door de Kerstraat. Aankomst bij het raad huis, waar de burge meester door kinderkoor en muziek wordt ver welkomd. Na de installatie poseert de nieuwe burgemeester met raadsleden en familie voor het raadhuis. De feesten van de plaatselijke gymnastiekvereniging bij gelegen heid der installatie van den nieuwen burgemeester te Wissekerke.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 25