No. 6 Atayalen op jacht. VRIJDAG 8 JULI 1932 heid wil beslechten of een onheil, hem door den toovenaar voorspeld, wil afwenden, gaat hij op jacht naar een kop, onverschillig of die van een man, een vrouw of een kind is. Immers, iedere gesnelde kop brengt, naar de voorstelling der inlanders, zegen in huis, en stemt de zielen der afgestorven familieleden goed gunstig. Men geeft de voorkeur aan Chineesche of Japansche slachtoffers. Immers, men meent, dat verschillende maatregelen der Japanners de voor vaderen hebben ontstemd. Zoo werd bij voorbeeld aan het invoeren van moderne akkerbouwmethoden de schuld gegeven van een mislukte jacht de rupsenplaag, welke de vel den teisterde, werd veroorzaakt door de zijderupsteelt, de droogte was een straf voor het vellen van boschge deelten ten behoeve van het op richten van politiestations. 'n Tiental jaren geleden telde de bevolking van Formosa ruim 3 1/2 millioen zielen. Onder Japanschen invloed heeft de handel met de omringende landen en zelfs met het buitenland zich sterk uit gebreid, en heeft de beschaving er grooten voor uitgang gemaakt. Het voornaamste export-artikel is de kamfer, een bron van steeds groeiende in komsten. Behalve in de feestkleeding, vooral der vrouwen, ontmoet men bij de inlanders geen bewijzen van hoogere beschaving of kunstgevoel. De veelal op palen gebouwde hutten hebben niet het sierlijke van de woningen in onze Oostersche gewesten. Te midden der dichtbeboschte bergachtige omge ving merkt men ze dan ook bijna niet op. De bewoners van het eiland Formosa zijn een jagervolk bij uitnemendheid. Slechts met pijl en boog gewapend, of met een speer, nemen zij het op tegen de meest gevreesde dieren der wildernis. Onze fotoserie geeft van het eiland en zijn zeer bijzondere bevolking wel een interessant beeld. Een hangbrug van bamboe en plan ken vormt de verbinding tusschen de oevers der snelstroomende rivier. N .'n Schedelverzameling van gesnel de koppen. Deze worden onder gebracht in een overdekte ruimte naast de vergaderzaal der mannen. Hoofdman van den Tso-stam. De lederen hoofdbedekking met de afhangende veer geeft den krijger wel eenige gelijkenis met een Indiaan op 't oorlogspad. Het mes, waarmee de inlander hier een stuk hout bewerkt, is hetzelfde waarvan men zich bedient bij 't koppensnellen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 5