waar men aan alle kanten van het uit- zicht kan genieten en de onvolprezen Loos- drechtsche plassen, leder een die dit land wel kent en even denkt aan Hooge en Lage Vuursche, Baarn, Soestdijk, Huis ter Heide, Soesterberg, Den Dolder, Oud Leusden, Biltho- ven, Zeist, de streek van Utrecht naar Doorn en Amerongen, Austerlitz, enz. die zal begrijpen wat wij bedoelen, als wij beweren dat het hier mooi is. Héél mooi. Wanneer men kijkt op een wandelkaart van dit gebied, waarop de aard van het terrein is aangegeven, zal men zien dat men hier over grootc uitgestrektheden bosch en hei aan treft. De weg van Baarn bijvoor beeld, langs het paleis van Ko ningin Emma over Bilthoven in de richting Utrecht, of de wegen bij Hooge en Lage Vuursche, of de wegen van Amersfoort in Zuid westelijke richting, of van Oud Leusden langs de Lcusdener hei naar Maarn en Doorn, of vanaf dezen weg naar de pyramide van Austerlitz, enz. Daar rijdt men ge regeld midden tusschen bosschen zwaar geboomte, klimmend en dalend; met zonnig weer is het daar een heerlijkheid. Hebt u wel eens goed '11 bosch bekeken waarin waartusschen de zon speelt En nu spreken we nog maar van de groote wegen, doch nog veel meer rustige en intieme plekjes vindt men, als men de fietspaden kiest, die dwars door de mooiste natuur toopen. Wij voor ns gaan, als we daar zwerven, denken aan de stad en het werk van iederen dag, om eens goed en prettig te beseffen, hoe veel beter en aangenamer het hier is. Dat is vacantie. I11 ons land heeft men dan nog het voor deel, dat de afstanden nooit onmenschelijk groot zijn als je dat wilt, kun je een halven dag in rust en betrekkelijke eenzaamheid blijven, en is het noodig om spoedig een dorp of stad te bereiken, dan heb je zelden - meer dan-10 K.M. te rijden. Er is zelfs geen kaart noodig om dat te weten, want overal staan de gemakkelijke wegwijzers van den A.N.W.B., die inlichten over richting en afstand. Voor de rest zijn overal gidsen en boekjes te verkrijgen, als men meer wil weten over de streek, waar men vacantie houdt. Natuurlijk gaat men niet een maand van te voren ijverig studeercn en precies uitkienen hoeveel inwoners een dorp telt en welke waarde er de vee stapel heeft, maar het is niet overbodig 0111 bijv. ergens te lezen, waarom midden in Utrecht de pyramide van Austerlitz staat, terwijl wij toch niet veel te maken hadden met den veldslag van Napo leon bij Austerlitz in 1805 en als men in Neder- horst den Berg mocht komen en weet dat de naam ontleend is aan een verdwaald heuveltje (men kan het zien aan de kerk die op een hoogte staat zie o.a. „De Vechtstreek" van dr. Jac. P. Thijsse), dan zal die wetenschap u waarschijnlijk geen sala- risverhooging bezorgen, maar de kennis van derge lijke bijzonderheden geeft toch meer waarde aan een bezoek dan wanneer men maar door de dorpen stuift-zonder iets te zien of op te merken. En als men, om iets van geheel anderen aard te noemen, de grotten van Valkenburg bezoekt, is 't heelcmaal niet overbodig er eerst iets over te lezen. Anders heeft men vrijwel niets aan de bezichtiging van deze uitgestrekte grotten, waar de Romeinen inder tijd reeds gewerkt hadden de grotten met de voor stellingen van vóórwereldlijke monsters, met den ..een echte ouder- wetsche herder holen gapen zwart langs den weg (ingang can een mergelgroeve bij Mecrssen). We reden tusschen Amersfoort en Utrecht, en een van ons moest tot zijn schande bekennen, dat hij nog nooit in deze streek was geweest. Hoe de wereld er uitzag tusschen de spoorlijn HilversumUtrecht en de lijn Hil versum—Amersfoort - Ede, enz. wist hij niet. Dat was inderdaad een schande, en een gemis. Dit deel van Utrecht is buitengewoon rijk aan natuurschoon, bosch en heide in overvloed, dus van een geheel ander karakter dan de Vechtstreek

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10