SïïSSmiiïiB ETS r No. 7 één-drup en drie-drup, met het geheimzinnige meertje waarvan de waterstand regelmatig een aantal jaren daalt en daarna gedurende eenzelfden tijd stijgt. De grotten zijn een der voornaamste en interessantste merkwaardigheden van Valkenburg, het middelpunt van het prachtige vacantie-oord, dat Zuid-Limburg heet. Een eigenaardige bijzonder heid zal men er aantreffen, die niet bepaald in den geest ligt van de Ver.voor Vreemdelingenverkeer en van de bona-fidc-hotelhouders. Er zijn employé's van enkele hotels, die aan het station de treinen uit het Noorden afwachten om de aankomende gas ten te bekogelen met aanbiedingen van hotels, alle maal erg goedkoop natuurlijk en allemaal erg goed. Wanneer zij een auto zien met een andere dan de Limburgsche letter P. fietsen zij er in geweldige vaart achter heen, om zoo mogelijk den automobi list naar hun hotel te loodsen en de provisie daar- voor te verdienen. Zij loopen of fietsen mee en hou den niet op met hun prachtige aanbiedingen, eer men meer dan duidelijk te verstaan geeft, dat men geen kamer noodig heeft. Een enkelen keer is het vermakelijk deze jacht op toeristen aan te zien, doch men begrijpt dat allen die het belang van een toeristenbond begrijpen, het eigenaardig euvel be strijden. Het zijn ook slechts enkele hotels en pen sions, die er deze gastenjagers op na houden zij parasiteeren bovendien op de anderen, die voor hun zaak en Valkenburg in het algemeen geld aan re clame uitgeven. Wanneer men dit dus weet, zal men niet ingaan op de aanbiedingen van de hotel- venters en eenvoudig naar het hotel gaan, dat men vooraf gekozen heeftdan heeft men geen hinder van de jagers en het verschijnsel zal moeten ver dwijnen, waarmede men het belang van een goed vreemdelingenverkeer dient. En dat is een voor naam en gewichtig belang, vooral in dezen tijd. •>it is een plekje van ons landje, dat werkelijk iedereen moet leeren kennen. Men denkt er in het buitenland te zijn. Als u er tmor den eersten keer komt en u kijkt vanaf een hoogte op dit waarlijk lachende en weelderige land, dan kunt u er van op VRIJDAG 15 JULI 1932 aan dat u versteld zult staan. De mooie Geul met gezellige oude molens en watervallen, de heuvel hellingen, die op een reusachtig schilderspalet lijken, de vriendelijke dorpjes, de torentjes die overal in 't dal en op de bergen tusschen de hoornen kiekeboe spelen langs de Geul zitten schilders met groote zomerhoeden op paadjes, waarboven je de lucht niet kunt zien door de takken, draaien en slingeren over de heuvels een beek ruischt en zingt, holen en ingangen van mergelgroeven gapen zwart langs den weg ergens in de diepte puft een trein, dien je maar half tusschen het groen kunt zien in de omgeving van Meerssen en Houthem is een weide, met populieren begroeid, zooals er misschien geen tweede buiten Nederland isalle wegen en weg jes klimmen en dalen en slingeren door dit land schap (dichters noemden het vroeger „liefelijk") en geven telkens verrassingen en nieuwe gezichten. Het is ook 'n interes sant land: Maastricht met oude en nieuwe Maasbrug, een mooie, oude stad de St. Pietersberg die lang zaam afgegraven en dood gemaakt wordt; Valken burg met rotspark, Ro- meinsche Catacomben, de ruïne van het kasteel van waar men aan alle kanten zoo'n rijk vergezicht kan genieten, enz. Natuurlijk wipt men even over de grens, naar Aken, naar Monland, waar de Duit- schers in 1914 België bin nentrokken, en Visé, waar nog maar een enkel vaag spoor van de oorlogsver woestingen te zien is er is de interessante mijn streek, waar de bezoeker met verbazing en bewon dering een groot en grootsch bedrijf bezich tigt (indien men niet in de gelegenheid is de mij nen te bezoeken, kan men 't ondergrondsche bedrijf zien in de model-mijn te Valkenburg)er is het Drielandenpunt te Vaals, waar Nederland, Duitsch- Iand en België samen komen, waar men een kop koffie kan drinken die op een tafeltje in Nederland staat, terwijl men zelf op een bank in Duitschland ziter is het vriendelijke Gulpen met de uitge zochte wandel-omgeving, piet de forellenkweekerij van de Ned. Heide-maat- schappij (de vischjes eten er uit je hand)en er is nog veel meer. Waar vacantie houden? "or/o ™s"erivoesting "an de te zien •jagers" "'achten Natuurlijk wipt men even over de grens naar Aken*'. en omgeven den .buit" (zie tekst).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11