Bie ons op 't durp No. 7 VRIJDAG 15 JULI 1932 217 De krasse jubilarisdie nog als trouw lid den boog weet te hanteeren en om z'n bizondere eigenschappen een beminde persoonlijkheid ter plaatse is geworden. De optocht der aan het muziekfeest deelnemende gezelschappen bij gelegen heid van het 35-jarig be staan van De Vereenigde Vrienden/' die met ont plooide banier aan het hoofd gaat. De intocht van de strand- pyama te Vlissingen. Het warme weer was geen beletseldat er geducht werd geblazen. Vanmerge liep ik Vertol tegen z'n lief an, en dat was in lank k nie 'ebeurd, wan de man is vreed ziek 'ewist, je begriept dat nie, altied een gezonde visch 'ewist, en een felle vint ök, en noe zo mae ineens plat op bedde, 't Zat in z'n dermen, zee de dokter. Afijn, ik kwam ik t'r nie over 'uus, wan z'n vrouwe da's toch zó'n stik fernien, en een onverschillig ende ók, da's cffetief waer. Maer afijn, ik zegge Zó, zó, bin jie wee beter, en 'um zee ja, 'oor, da gae wee zó'n bitje. Ie zee 'k E gistere de radio van Kelijn g'oord, en 'k mó ie zegge, di's mien bar mee 'evalle, dè's waer. Zó, zó, zee ik, en wk zee't 'n dan E' ia, over de crisis en zó, en dè m'n meer moste nutvoere nae 't butenland, en dat ik noe ók altied 'ezeid. Jawel, zee ik, d£ kan 'k ók vertelle, mae da's gin doen, ee Praete, di gae wè, en da doe ze genogt ók, in Den Gag, mae doen, weetje Ik gloave ik, zee 'um, da 't glad nog nie goed zit. In mien tied, in 't lest van de vorige eeuw, nae den oorlog van zeventig, m'n ók zó'n tied g'ad, en dü kriege m'n noe wee, dè's waer, da mot uutzieke, da zeg ik je mae. Mae alla, kwa, 'k gae nog een endetje om. Ja, ja, en zó bin 'k wee's an 't dienken 'erocht, en je begriep toch nie, da de minschen niks doe as klesse. Nie dat ik noe zou wete, 'oe of je alles noe wee ree zou kuste brenge, dat nie, mae mie al da gekles schiete me toch ók nie op, da's waer. 'k Bin nog in een van de zeumer 'uusjes 'e-wist, ie weet wè, an die wigt, dae bin noe allegaere menschen uut stad in. 'k Kwam d'r langs en die meneer miek een praetje, en toen most ik vezelfs in 'uus komme. En 'k mó je zegge, 't bin vrindelijke men schen, niks groozig of zó, en ze liete m'n een foto van d'r 'uus in Rotterdam zien, en noe begriep ik toch mae nie, k je dat 'eid, di je dan in zó'n klein kot wil wone. Afijn, da mot ieder voe z'n eige wete. Mae misschien is 't ók wè, omda ze zó 'n faoi kind 'n lief kind 'oor, mae zó bleik as 'n schutteldoek. Die stadsche guus zitte anders vol mie van die fiefakkerietjes, 't zou mien nie liekene. Kwa, mae 'k mot is nae d'ètweie gae kieke, 't is net tegen de schoft ók, en julder zü mie die wermte de krante toch wè nie vee leze De groetenisse, PIER VAN 't HOF. De handboog sociëteit wSt. Sebastiaan*' te IJ zen dijk e heeft feestelijk het feit herdacht, dat de nestor van de vereeniging. de heer P. Anker, 60 jaren het wel en wee van deze ver eeniging heeft meegemaakt. Foto van de reeds 85 jaren be staande vereeniging. die we bij deze gelegenheid fotografeerden. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het muziekgezelschap „De Vereenigde Vrienden" te Sas fvan Gent werd door burgemeester Hoefnagels een vaandel namens de burgerij aangeboden na de ontvangst ten Raadhuize van het bestuur der vereeniging.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 25