No. 9 VRIJDAG 29 JULI 1932 267 genoegen geven en een prettige herinnering. Daar om neemt men er ook een foto van, die later in een album geplakt wordt en jaren later nog bekeken en vertoond wordt, foto's van traditioneele piek jes als den waterval in Sonsbeek, waar men over de natte steenen glibbert om een romantisch kiekje te krijgen, of op een punter in Giethoorn, of van een kindje op een boerderij dat in het zand speelt, of van 'n typisch plekje, dat men overal kan vin den, of van die kleine ontdekkingen, die heelemaal niet gewichtig zijn, maar die men zelf wel gewichtig vindt; van die „aardige dingen," gelijk men 't noemt, zooals de „leugenbank" aan de IJselkade te Deven ter, door den volksmond zoo gedoopt omdat er wel eens verhalen verteld worden, die min of'meerfan- tastisch zijn, of een lantaarn bij het raadhuis van Soest, die een vogel wel geschikt als woning vond en waar hij dus een nestje bouwde, of al is het een simpel huisje met den naam „In de gruttemoolen," zooals er zooveel huizen met eigenaardige namen zijn. Dat was in Dalfsen Dalfsen in Salland. 'n Mooi stukje van ons land, dat Salland. Jaren geleden zagen we voor het eerst er 'n stukje van, toen we in een gezellig tingelend treintje van Zwolle naar Emmen reden. De reis duurde nogal lang en „foto's, welke men later in het album plakt...." (bosch bij Zeist, en gezicht op dé \Vaal bij Nijmegen). er waren veel station netjes (Herfte-Veldhoek, Rechteren, Vilsteren, Om men, Beerse, Mariënbcrg, Bergentheiin, Gramsber- gen, Coevorden, Dalen, Zuid Barge, enz.), maar op die lange reis hebben wij meer uit het raampje gekeken dan gelezen. Waar het geen heuvel achtig karakter heeft, is het land niet zoo plat als bijv. bij Zwammerdam, maar er is veel afwisseling door den aard der be- groeing, door landhuizen en buitenplaatsen met groote parken, door water. Je kunt niet precies den aard van het landschap beschrijven het is „ge zellig," vriendelijk, en het is prettig om er rustig te toeren en het op die manier te leeren kennen. Er is afwisseling. En trekt men verder, dan is er nog meer afwisseling, komt men weer door bosschen en over heuvels, naar Twente, en dan naar het Noorden, naar Drente. Mis schien zijn er wel Nederlanders die er geen oogenblik aan denken om Drente te bezoeken, maar als zij in formeerden wat Drente aan zijn be zoekers biedt, zouden zij ongeloovig opkijken. Er is heel wat meer dan een beetje veen met rechte ka nalen, en Ti beetje zand en hei, zoo'n uitgestrekte hei, waar je wel moet denken aan het oude school liedje van den herder Op de groote, stille heide Dwaalt de herder met zijn hond. Zuid-Limburg is mooi, en de Veluwe trekt niet zonder reden ieder jaar zooveel gas ten, en Brabant is rijk aan natuurschoon, en de Achter hoek is ook terecht bekend, maar Drente heeft ook recht om te zeggen„Denk ook eens aan mij. U zult er geen spijt van hebben." We ken nen een meneer, die nog nooit in Gasselternijeveen was geweest, en den heelen zomer niet gerust kon slapen, voordat hij het vaste plan had gemaakt er zoo gauw mogelijk heen te gaan. Hij ging, gebruikte natuurlijk de gelegenheid om zooveel mo gelijk van Drente te zien, en in den trein boomde hij met iedereen over het mooie Drente tot vervelens toe bijna. Die meneer had trouwens den echten vacantiegeesthij wilde zien wat hij nog niet gezien had het hinderde hem eigenlijk een beetje, wan neer hij over een streek hoorde praten die hij niet kende (vandaar de reis naar Gasselternijeveen, zooals hij ook naar Hummeloo in den Achterhoek en naar Ankeveen was ge gaan), en als hij ergens heen ging om een plaats te leeren kennen, vond hij onderweg altijd meer dan genoeg aan aar dige, interessante en typische dingen, die de reis ruim schoots vergoedden. Hij redeneerde dat je in de vacantie „eruit moet zijn," andere lucht moet hebben, andere streken zien en andere menschen. Inderdaad, als dat het geval is, heeft men echt vacantie en als men bovendien dan nog veel moois ontmoet, wat kan men dan nog meer verlangen w8terva! Sonsbeek

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11