FREEDOM IHD1AH VRIJDAG '29 JULI 1932 De man, die met bewijzen „gooit". he«' l" iendeltjkc paar Het Hyde-park in Londen, een gol vende grasvlakte, welke weinig overeenkomst vertoont met onze parken, is iederen dag bekoorlijk. Maar interessant is het er alleen maar des Zon dags en dan nog voor twaalf uur. De Zondagmorgen is namelijk gereser veerd voor het vrije woord. Dan kan ieder een, die zich daartoe geroepen voelt, op een verrijdbaar podium klimmen en zijn toehoorders onthalen op de wijsheid, welke hij natuurlijk meent in pacht te hebben. Het zijn niet enkel politieke redevoeringen, welke in Hyde-park worden afgestoken, men houdt ook predikaties, lost godsdienstige vraagstukken op, gaat zelf voor in het gebed, heft een populair of een vroom lied aan al naar men „gebekt" is. De politie luistert mee. Zij be hoeft zelden of nooit in te grijpen. De Engelschen weten deze vrijheid van meeningsuiting te waardeeren. De rede naars worden niet lastig gevallen. Ieder mag zeggen, wat hij wil, ook al gaat het rechtstreeks in tegen de officieele, getole reerde opvattingen. De Britsch-Indiër houdt een gloeiende redevoering voor de vrijheid van zijn land naast hem staat een gemoedelijke oude heer de voordeelen van den vrijhandel te bepleiten. Enkele stappen verder spoort een Ier zijn landgenooten aan tot be strijding van de imperialistische Engelsche politiek en tot dienstweigering in het leger van Kening Georgenaast hem (d.w.z. naast den Ier) laat een dominee een koraal zingen, door al zijn toehoorders te zamen. Hij maakt van de gelegenheid tusschen twee strofen gebruik om de jonge meisjes te prijzen om hun goede sopraan en de heeren „op de achterste rangen" aan te sporen óók mee te doen. Een socialist roemt luide de voordeelen van de afschaffing van den privaat-eigendom der pro ductie-middelen, hij wordt echter overstemd door een heer, die aan zijn auditorium de ongewone vraag De protectionist: En op die '*^sukkelt de regeering maar verder.' Het publiek klimt boven op de auto's om de sprekers gemakkelijker te kunnen verstaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4