....„of de merkwaardige terpen in Friesland...." OosterwiernmI. drukt zijn. Is Volendam niet merkwaardig, en dat kleine plekje in de Zuiderzee, Marken, in kleederdracht, huisjes en levenswijze, of de terpen en houten klokke- torens in Friesland, en is er ergens in' Europa merkwaardiger dorp dan het overbekende Giethoorn, en hebben wij geen tientallen steden en stadjes, die be roemd zijn om grachten, poorten, hofjes, pleinen, typische straatjes Het bereiden van traan-pudding bij de Laplanders is niets merkwaardiger dan het vliegens vlugge vlechten van teenen voor matten in Genemuiden het eenige verschil is, dat men meer kans heeft het laatste te zien dan het eerste. Heeft men wel eens, zonder in hinderlijke nieuwsgierigheid te vervallen, oplettend gekeken naar de tal- looze kleederdrachten in iedere provincie, waarin evenveel afwisseling is als in de gezichten der passagiers van een drukken trein. Er is te dikwijls op gewezen om het hier nog eens te doen, dat een Amsterdammer het Paleis op den Dam niet kent, en iemand in Deventer misschien niets gezien heeft van de mooie en interessante dingen in zijn eigen stad maar het is nu eenmaal de waarheid, dat men geen oog heeft voor alles, wat in eigen omgeving de moeite waard is, juist omdat het zoo dichtbij is. Maar het wordt tijd om die waarheid onwaar te maken. Wie twee dagen tijd heeft voor zijn eigen land, zal een week vacantie willen heb ben, en wie een week vacantie heeft, zal tot de conclusie komen dat hij minstens een maand noodig heeft. En die tijd is dan alleen voldoende om te leeren, dat er in ons land meer mogelijkheden zijn vooreen interessante, gemakkelijke, pret tige, rustige, gezellige, werkelijk ontspan nende vacantie, dan men ooit gedacht heeft. Dus waar Hier .foto's van „mooie plekjes en aardige dingen die we onderweg ontmoeten (boschgezicht te Montfort. Limburg, en huifkar met bruiloftsstoet te Wierden. Overijsel). No. 11 ,het vliegensvlugge vlech ten van matten in Genemui den is even merkwaardig van Oude Pekcla naar Gulpen. Want een reis be- teekent niet op de eerste plaats afstand reizen is in andere omgeving komen, andere menschen zien, een ander dialect hooren, een ander soort natuur schoon bewonderen en met andere merkwaardig heden kennis maken. Merkwaardigheden zijn over al, maar in eigen omgeving ziet men ze niet, hoewel ze even merkwaardig en eigenaardig zijn als de merkwaardigste merkwaardigheden, die in de Bae deker van Zwitserland, Oostenrijk of Italië vet ge- „Een merkwaardigheid is't eigenlijk niet meer Hoe gij heet, interesseert ons niet Vanwaar gij komt, het deert ons niet, of iets dergelijks. Het is ons altijd een raadsel gebleven, waarom men het doet.. De historieschrijver in 2213 zal waarschijnlijk niet muren en bankleuningen gaan bestudeeren om te onderzoeken hoe het stond met de cultureele beteekenis van de fraaie handwerken in de twintigste eeuw, en den tijdgenoot laat het koud, of vóór hem meneer x en juffrouw u een ruïne hebben bezocht of een belvédère hebben beklommen. Men zegt, en men zingt, dat je veel kunt verhalen als je verre reizen doet, en dan denkt men natuurlijk aan het buitenland, aan de Alpen, aan het binnenste binnenland van Centraal Azië of de eilanden waar de Papoea's wonen maar het is ook een verre reis van Utrecht naar Oostma- horn, of van de Klun- dert naar Ootmarsum.of

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11