O No. 12 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 Tanneer men hetzelfde resultaat kan bereiken met veel of weinig geld. is het dom om er veel geld aan uit te geven. Dat begrijpen filmfabrikanten ook, die dikwijls on- geloofelijke sommen besteden aan decors voor een film, maar natuurlijk hoe minder hoe lie ver besteden waar dat mogelijk is. Vandaar de ver schillende trucs, die tamelijk bekend zijnwanneer men bijv. in de bioscoop een groot schip in een orkaan op zee ziet, is de opname in het atelier mis schien met 'n speel goedscheepje ge maakt door ver grooting,enz. wordt 't verlangde effect verkregen. Het re sultaat is goed, en het is goedkoop verkregen. W anneer bij een opname voorwer pen gebruikt moeten worden, welke men niet anders dan met opoffering van groote geldbedragen machtig kan worden, gaat de filmproducent naar een goedkooperen weg zoeken. Zoo ziet men op een der nevenstaande foto's hoe een kanonsilhouet uit karton gesneden is. Links en rechts komt een schijnwerper, die den effen achtergrond belicht. Een der andere foto's geeft het effect te zien, dat deze opname in de film geeft. De impressie van een Wat er noodtg was roor de opname een stukje bordpapier en het resultaat het dreigende kanon. N. en op het doek in In het atelier bioscoopzaal. dreigend kanon is volkomen bereikt, en het budget, dat de regisseur voor de film beschikbaar heeft, is voor slechts enkele centen aangesproken. In een anti-oorlogsfilm wilde men een opname van een geweerschot van heel dichtbij opgenomen, inlasschen. Het gebeurde in Nederland, waar de autoriteiten niet bereid ge vonden werden een operateur op een der militaire schiet banen toe te laten, waar dergelijke op namen natuurlijk dagelijks te maken zijn. Een geweer moest dus gemaakt worden. De bajonet is uit een dun plankje gezaagdde loop van het ge weer is een gordijnenroe. De loop is ook maar heel kort, slechts 20 c.M lang. Vóór in den loop werd een beetje blitz-lichtpoeder, zooals fotografen dit gebruiken, gelegd. Door den loop komt een lontje. De opname begint. Het blitz-poeder wordt aangestoken en de illusie van een geweerschot is gewekt. Het effect in de bioscoopzaal is echt, even echt of de opname op een schiet- terrein is gemaakt, en het is goedkoop.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 7