s&ü: RCÜS^ A 1 „rly tot een hoogte van twee-meter-zestig, en 't, om zijn eigen woorden te gebruiken, dus „een heel eind in de wereld gebracht heeft." Erlich's vader en moeder zijn beiden van gewoon formaat, en hij heeft twee broers, die geen reuzen zijn. Het gigantisme is een afwijking, die veroorzaakt schijnt te worden door een ziekte van de schild klier, aan den onderkant der hersenen. Te sterke afscheiding van de voorste lob van die kleine klier in de jeugd heeft tot gevolg een te sterken groei van de "lengtebeenderen, waardoor de lijder abnormaal groot wordt. Dat ieder eerste-klas-circus op ten minste één reus kan wijzen, wordt als niet meer dan vanzelf sprekend beschouwd. Er zijn echter in onzen tijd heel weinig echte reuzen in omloop echt No. 13 De dwerg-menschjes der familie Earl. waarover in dit artikel wordt geschreven. in dien zin, dat de ma ten van 't gebeente en de hoeveelheid vleesch evenredig groot zijn. En het is merkwaar dig, dat er een heel rijtje reuzen uit Texas stammen. Onmid dellijk op Jaap Erlich volgt Jim Tarver, en dan ko men de vier gebroe ders Shields, die te zamen 'n hoogte van acht meter vierenvijftig kun nen bereiken. Dikwijls hoort men beweren, dat die menschetijke wolkenkrabbers geestelijk minderwaardig zijn. Er is veel aan te voeren, dat voor het tegenovergestelde pleit. Een der vroegere leeraren van Erlich, die hem in 't circus Barnum en van Bailey zag, heeft verklaard, dat de reus buitengewoon schrander was, een van de beste leerlingen, die hij ooit onderwezen had. Deze reus heeft een volkomen normale jeugd beleefd. Hij is altijd grooter geweest dan andere kinderen van zijn leeftijd, maar eerst toen hij twaalf was, begon hij overdadige afmetingen aan te nemen. Toen groeide hij zoo hard, dat vader Erlich er aan dacht, naar een dekzeilenfabriek te gaan, om kleeren voor zijn zoon te koopen, en Jaap ging vacantie-cursussen volgen, om sneller op te schieten en in klassen te komen, waar jon gens van ongeveer zijn grootte in zaten. Van de middelbare school ging hij naar Hollywood, om zijn geluk te beproeven, en hij trad op in een aan tal kluchten, o.a. „Jack de Reuzendooder." Dwergachtigheid ontstaat door een te geringe afscheiding van de voorste lob der schildklier. Deze menschelijke poppen zijn volkomen nor maal en goed gebouwd in tegenstelling met de mismaakte menschjes, die dwerg zijn tengevolge van Engelsche ziekte. De kleinste man ter we reld is „majoor Zier", en hij doet die uitdrukking eer aan. Deze kleuter is maar zesenzestig centi meter hoog en weegt nog geen 111/2 K.G. De moe- In het wilde Westen van Amerika bestaat er 'n legende, dat Moeder Natuur eens een keer vacantie nam, en haar werk aan minder ervaren handen overliet. Het ge volg was 'n kolonie van reuzen, dwergen, men- schen met drie beenen, levende geraamten en vrouwen, die aan 't woord „dik" een geheel nieuwe beteekenis gaven. Natuurlijk is het maar een legende. De mensche lijke circus-attracties stammen bijna altijd uit volkomen normale fami lies en dat is juist 't vreemde van die „zon derlinge en eigenaardige personen, dames en hee- ren," die zoo uit de blad zijden van een toover- verhaal gestapt schijnen. Neem bijvoorbeeld den grootsten man ter wereld, Jacob Erlich, bijgenaamd Hemelhoog, uit El Paso (Texas), die zich uitsl/ekt Contrasten ontmoeten elkaar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10