No. 13 der van het Ziertje, die met haar zoon meereist en trekt, is een vrouw van normale grootte, en de jonge man van 1 M. 83, die hem bij ieder optreden 'n Chicago komt bezoeken, is zijn broer. Lia Graf, een Duitsche van geboorte, is waar schijnlijk de kleinste vrouw, die er heden ten dage leeft. Zij is geestelijk goed ontwikkeld en van ge zicht lijkt zij veel op haar zuster, die een vrouw van normale grootte is. Lia meet bijna 69 c.M. Bekende dwergen zijn de leden der familie Earl, met aan 't hoofd den kleinen Harry, die als ster met wijlen Lon Chaney is opgetreden. De kleuter heeft diep getreurd om den dood van zijn filmkameraad, en niemand kon hem troosten dan Jaap Erlich, de reus. Dat contrasten elkaar aantrekken, blijkt ook in de circuswereld. Reuzen en dwergen kunnen uitstekend met elkaar overweg Jaap gaat graag met de kleuters op en neer. Evenals hij zelf pas sen die niet in de wereld van gemiddeld-groote menschen. Zij kunnen niet uit een auto naar buiten kijken Jaap kan er niet in zitten. Dwergen khnnen met vieren in één bed slapen Jaap heeft- de keuze öf zijn knieën stukschaven tegen het zoldertje van een slaapwagen, öf zich uitstrekken in de gang. In 't gezin Earl zijn vier dwergkinderen, en vier van normale grootte. Eigenaardig is, dat de kinderen om de beurt normaal en dwergachtig waren. De meeste menschelijke curiositeiten komen dus uit normale gezinnen in allerlei steden en dorpen. De circussen hebben agenten, die over de heele wereld speuren naar abnormaliteiten. Dikwijls ook komt iemand met circuseigenaardig heid solliciteeren, en ook toevallig worden er talenten ontdekt. De reus George Auger bijvoorbeeld was ver keersagent in Londen, eenige tientallen jaren geleden, toen de straat-parade van Barnum en Bailey langs het Strand trok. De verkeersagent kwam bijna even ver de lucht in als de grootste roode wagens, en Auger werd uitgenoodigd, zich bij den troep te voegen, wat hij deed. In 1930 deden de monsterlippen der Ubangi hun intrede in de circuswereld. Zooals men weet, zijn die lippen niet van nature zoo. Bij de kleine meisjes der Ubangi (in de hoogere kringen althans) werden de lippen doorboord en met een schijfje hout bezwaard. Daarna werden de schijfjes hoe langer hoe grooter genomen, tot eindelijk, op vijfentwintigjarigen leeftijd, de lippen als groote borden een dertig centimeter van het gezicht uitstaken. De oorspronkelijke bedoeling van dit SS--* Tal van die menschelijke eigenaardigheden zijn getrouwd een bewijs, dat geen potje zoo scheef kan zijn, of er past nog wel een deksel op. De olifantachtige dame op het extra-versterkte plat form is even trotsch op haar „Zeshonderd vijf entwintig pond vrouwelijk schoon," zooals de recla meroeper staat te pochen, als andere dames op haar slankheid. Hanna Batterby, een dikke dame, die de 250 kilo haalde, trouwde met een levend ge raamte, dat niet ver boven de 30 kilo woog. Annie Donovan, vrouw-met-den-baard bij Barnum, die haar als kind ontdekte en in zijn reclame „Het Kind Ezau" noemde, is tweemaal getrouwd. Verre van zich te bedroeven over hun afwijkin gen die monstermenschen kennen een troos tend geheim onder de menschen, die de tent be stormen, is er vaak een duplicaat te vinden van een aantal attracties, die op het tooneel worden vertoond. De eene curiositeit betaalt geld, om de andere te mogen zien I Een nan de bekende lippen negerinnen uit Afrika, die enkele jaren geleden (men had daarvoor voldoen de slechten smaak) ook in ons land gebracht werden om „vertoond" te worden. In het dagelijksch leven is 't dik wijls gemakkelijk dat men 'n reus is. (Jac. Erlich; zie artikel loofd. Menigmaal heeft de reus Erlich zijn zeven mijlslaarzen moeten uittrekken, om te bewijzen, dat hij geen stelten gebruikte. Het dcgenslikken wordt door veel toeschouwers als bedrog beschouwd, hoewel doctoren de keelverwij- ding, die voor die vertooning geëischt wordt, hebben geconstateerd en verklaard. Wij mogen dit artikel niet besluiten zonder geantwoord te hebben op de vraag „Trekken die zonderlinge menschen zich iets aan van hun zonderlingheden Over 't algemeen niet anders zouden zij zich niet in 't publiek vertoonen. Ik heb het meegemaakt, dat hotelpersoneel Jaap Erlich met groote oogen aangaapte, en dat schoen poetsers hem dubbel tarief rekenden. Ik heb hem een drogisterij binnen zien stappen, met vijftig menschen achter zich aan, die 't uitbrulden toen hij om 'n kleine tube scheercrème vroeg. Maar dat nemen ze allemaal heel gemoedelijk op 't hoort bij hun vak In 't circus vindt de afwijkende mensch een oord, waarin hij niet misplaatst is, gelijk overal elders op de wereld. Hun beproeving wordt hun brood winning. Zij genieten een goede behandeling en ontvangen een flink salaris, behalve den kost en een goed bed in een zindelijken wagen. Er zijn tijden geweest, dat Chang, de Chineesche reus, honderden dollars per week verdiende. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 Dwergen in een hotel te Berlijn, waar alles op hun lichaamsafmetingen is berekend en dat zij bewonen gedurende hun engagement in een variété. gebruik was, de vrouwen te misvor men, opdat vijandige stammen ze niet wegstalen. Later is de bedoeling zoo verschoven, dat de Ubangi-vrouw met de grootste lippen als de schoon heid van den stam wordt beschouwd. Deze monsterachtigheden zijn dus kunstproduct, maar ongeveer alle andere verschijnselen, die in de cir cussen vertoond worden, zijn echt, d.w.z. door de natuur veroorzaakt. Dit wordt echter niet altijd grif ge-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11