V>Ji No. 13 mi Voorkamer in een Bayotten huis. Aan de wanden hangt aller lei huisraad en keukengerei Byogodorp op het eiland Unjokum. Op den voorgrond een bergplaats voor. leem. Een uit leem vervaardigd bed in een hut der Cunanten Poppenhuizen waarmede By- otenkindercn spelen. Dc Byotennegers zijn zeer ontwikkeld en de kinderen vervaardigen uit klei reeds allerlei speelgoed voor jongere broertjes en zusjes Een schilderachtig negerdorp op het eiland Line Een graf in een Byogohut. Rondom het graf zijn doodenpguren geplaatst, welke uit hout zijn gesneden. Men offert hen palmwijn en olie. De kunst deze beelden te vervaardigen is geheel verloren gegaan. De ontdekker schatte hun ouderdom op ten hoogste 150 jaren. De voorwerpen aan den muur schijnen aan de overlede nen te hebben toebehoord. Met verbazing zal de lezer ongetwijfeld de fraaie en unieke foto's bezien, welke door den ontdekker Bernutzik tijdens zijn verblijf op de Bissago-eilanden werden gemaakt van't inwendige der neger hutten aldaar. Tot nu toekwamen ons vrij wel uitsluitend opnamen onder de oogen van negerdorpen en negerhutten van buiten af. Deze binnenshuisfoto's laten ons zien hoe eenvoudig en practisch hun primitieve huisraad is en hoe kunstzinnig vele van hunne gebruiksvoorwerpen zijn vervaar digd. Wel is men hier ver van onze hyper-moderne meubels verwijderd en de gemakken, welke onze woningen geriefelijk maken, zouden hier niet worden gewaar deerd. De wijze waarop de woningen zijn ingericht en gebouwd getuigen van ver nuft en practischen zin en de oplossing van vele woonproblemen geschiedde doel matiger dan in sommige wijken van onze moderne steden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 5