Zeeuwsch Nieuws Bie ons op 't durp 440 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 No. 14 De electrische pets op de Elgawatentoonstelling te Middelburg trok al dadelijk de belangstelling. Onder blijvende belangstelling zoo wel van de zijde van het publiek als van de deelnemers heeft te Middelburg de 20e ringrijderij te paard plaats gehad in de Abdij op Donderdag 25 Aug. Foto van de uitreiking der prijzen w.o. fn zil veren wisselbeker van H. M. de Koninginvan den heer H. W. van Loon te Veere. van de gemeente Middelburg, van den heer Hart man en van de Amstelbrouwerij. Op de foto merken we op de feest commissie, o.a. mr. Moolenburgh voorz.mr. P. C Adrtaanse, secr. mrDoorenbos, F. Polderdijk, ter wijl Z.Exc. de Commissaris der Koningin aanwezig was om den beker van H.M. uit te reiken. Menen de Meulenaer bloed 'esloge en toen is z is t'n dood. Eergistere is Jane van Akke nog bie z'n 'ewist, wan ie wou den dokter nie mee Je mó wete, dat 'eur mie krujen werkt, die 'ael ze uut de dunen, en d'r is wè wat van an, 'oor, wan Flup van de smid, je weet wè, die is 't er ok beter van 'eworre. Mae, afijn de dokters bin d'r toch voe, ee En ik voe mien za nooit zó'n wuuf in m'n 'uus 'aele, da 's vast. D'r was vroeger ok zó'n vint op 't durp, den Uubuuk noemden ze die, en die kus beesten 'eneze, zee t'n, en d'r waere boeren die 't gloafden ok. Die vint 'ei t'r vreed vee geld mie verdiend mae op 't lest z'n voe 't gerecht g'aeld, en toen was 't klaer. Noe was t'r in de polder ok een boer, Pier van 't Eme, die liet 'n is roepe, midden in den nacht. Afijn, den Uubuuk t'r nae toe, wan dat mot 'ezeid, ie sting nergens voe, k wou j'n 'k weet Afijn, 'um komt dae bie Pier, en ie zee Welke koei is 't wan ie was nog zó vee as 'elderziend ok, mó je begriepe, en 'um wist dan trek of 't een paerd of een koei was, mae noe was 't'n dan toch abuus. Pier zee gae mae's mee, 't is de beste koei van stal, en zulder nae de slaepstee, en dae lag Pier z'n wuuf. E mae menschen. Pier, 'ei ie m'n dae noe voe uut m'n nist laete komme vroog den Uubuuk. Waevoe 'ei je den dokter nie g'acle E ja, zee Pier, ik kenne joe beter, en j'ei Bette (dat was een koei) ok van z'n spataeren of'olpe. Jie bin t'r toch eenc, zee den Uubuuk, jie zou voe je beesten den dokter nog wè laetc komme. E sjuust, zee Pier, wan een aêr wuuf ka je makkelijk kriege, mae een dooie koei da's dood, weet je, en da kos centen, mae een wuuf brieng nog wè's centen mee. Ja, zó bin d'r 'ier noe op 't durp, mae dk's noe wè den ergsten ok. Die vint is zovee gierig, dae stae je gewoon versteld van. De velwachter is voe een paer weken mie vekansje, en noe bluve de wienkels wee open. Je mó begriepe, da d'r 'ier wien- kelsluutieng is 'ekomme. Wae dat noe voe dient, weet niemand, je zou toch zegge, 'oe langer de wienkels open bin, 'oe meer negotie d'r 'edae kan worre, en in zó'n tied van melaise komt 'et dae toch mae op an. Mae neent, dicht de wienkels om 8 ure. Van eesten afan gieng dat nie, wan de menschen steurden d'r eigen d'r nie an, mae toen kwamme d'r precessenverbaal en toen was 't uut. Mae noe de velwachter d'r van deur is, bin ze wee open, en de café's ok. En de burgemeester is t'r ok a van deur. Die 'eitet de leste tied nie zó best op 'ereed, dk's waer. Nie dat 't gin goeie vint is, neent, d'r val niks van te zeggen, altied even vrindelijk, en iedereen geliek geve, mae dat deug noe juust nie. Pier (denzelfden van 'ierboven) en Kees Kernielje, die d'r neven weunt, krege ruzie over de waeterafvoer van 't land. Pier liep nae den burgemeester en vertelden'n wat t'r an d'and was, en de burgemeester zee piecies. En 'ie zee noe mó je mae zó en zó doe. Mae Kees liep ok nae den burgemeester, en ie vertelden 't, en de burgemeester zee precies, en je mó zó en zó doe. En toen deje ze allebei zó en zó, en 't end was, dazze mekaere mie de rieve op d'r duvel kwamme. Ja, mae 't is toch een beste man, da's vast. Noe è'k beloofd, dk'k deze week een ver'aeltje zou vertelle voe Moei, mae noe za'k je is wat zegge Ik kreeg Zondag een Zeeuwsche schriever bie m'n, en die zee Pier, jie lapt 'et 'em toch mae. Zou je dienke zee ik, en 'k bleusden d'r van. Ja, ja, zee 'um, ik meene 't. Ik zegge, dk kom net goed, wan noe mó'k een ver'aeltje schricve voe een blind mensch, en dk gae noe nie. Kiek is 'ier, zee 'um toen, dk za ik dan wè is voe je doen. En zó staet 'et noe, en noe ka je kommende weeke een ver 'aeltje verwachte, 'oor Moei En dan bin ik t'r van of, wan a'k 'et goed begrepe dan móje daevoe experatie dk's zéwee, dkje in een toestand komt k je een paer borrels 'edronken 'eit, en dat doen 'k nie mi. Nie dat die schriever an den drank is, 'oor, mae zukke lui dat van eiges. Noe, dus tot over twee weken, Pier gae mie ve kansje PIER VAN 'T HOF Zeeuwsche amazones Teekenaar, kunstschilder en bakker leggen evenveel belangstelling aan den dag voor het kleurige steekspel op het Abdijplein. Schutter sjubileum. Te St. jansteen vierde de heer C. L. Everaard zijn 55-jarig schutter sjubileum bij de handboogmaat schappij StJan", welke verceniging hij heeft helpen oprichten Feestweek te MiddelburgTer herdenking van het 35-jarig bestaan van de vereeniging „Handelsbelang", waarop we in een volgend numpier terugkomen, werd op Maandag 29 Augustus o.a. een tentoonstelling geopend op gebied van electriciteit, gas en waterleiding (Elgawa) in Schuttershof. De bestuursleden van „Handelsbelang" en de tentoonstellingscommissie met afgevaardigden van B. en W. voor de lens na de officieele opening. Schutter sjubileum. Te Hulst heeft de heer Ch. de Wolf. lid van de Koninklijke schutter ssociëteit „De Batavieren" onder groote belangstelling het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden Keizer werd van deze vereeniging.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 24