*Weelden Zoo'n volle kas met zware, oude perzikboomen levert voor den leek n onbeschrijflijk weelderigen aanblik. Wat 't Westland praesrcert in de meloenen-cultuur, daarvan laat deze trotsche tuinders dochter 'n respec tabel staaltje zien In een kleine dorpsherberg staat een biljart oud en mishandeld. Op het verschoten en verscheurde groene laken prijken mandjes met spinazie, sla en peen tjes wrakke kistjes met prachtige peren of blozende appelen. En verscholen in een hoekje rusten eenige zacht-donzige perziken in een oud sigarenkistje. Om hét biljart heen dringen de koop lieden uit de stad. Critisch bekijken zij de bossen peen of woelen met de handen in de frisch-groene spinazie. De kweekers zitten rond de tafeltjes te praten of staan zwijgend toe te kijken. Het is vol en be nauwd in de gelagkamer men kan er den blauwen sigarenrook snijden. Boven het geroezemoes uit klinkt af en toe een rauwe kreet uit den mond van een man, die bij het biljart staat. Wat hij roept, is voor leeken onverstaanbaar, maar de kooplieden begrijpen hem. Nu en dan brult er een 'n antwoord en dan verdwijnt er een mandje of een kistje van het biljart. Zóó begon, veertig jaar geleden, in het Westland de veiling van groenten en fruit. Primitief Dat lijkt het ongetwijfeld in dezen modernen tijd, nu wij overal in hel Westlandgroote en goed-geoutilleerde veilingbedrijven vinden. Maar in dat dorpsche gedoe zat de kiem van Westlands grootheid. Uit de veiling op het afgeta kelde biljart is de organisatie geboren, die deze tuinbouw streek beroemd heeft gemaakt. Veilen is niets anders dan georganiseerd verkoopen op een centraal punt. Nu het veilen veertig jaar oud is, klinkt die om schrijving erg eenvoudig. De kwestie was toentertijd alleen maar op de gedachte te komen en het veilen systematisch uit te voeren. Het is de verdienste van den Westlandschen tuinder, dat hij de macht van het systeem heeft begrepen en benut. Het resultaat daarvan is geweest, dat binnen het tijds bestek van een halve eeuw de veilingen zijn gegroeid tot Wagen na wagen met de sappigste groenten en vruchten wordt op de veiling voorgereden langs de koopersbanken en in een ommezien door handelaars en exporteurs weggekocht. uitgestrekte bedrijven met eigen havens, spoor wegemplacementen en parkeerterreinen, waar jaar lijks voor millioenen guldens wordt omgezet. Nadat het systeem van den gecentraliseerden verkoop der producten was doorgevoerd, is er een voortdurende wisselwerking geweest tusschen de ontwikkeling van den tuinbouw en den groei der veilingen. Dat is eigenlijk heel natuurlijk zusje en broertje zijn samen groot geworden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4