beladen vrachtauto' De zoete vrucht. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 De veiling heeft aan den tuinder de handen vrij gegeven. Hij behoefde zich niet meer te bekomme ren om den verkoop van zijn producten, doch kon zich geheel toeleggen op zijn bedrijf, dat hij tot groote hoogte heeft weten op te voeren. De kassen en warenhuizen zijn gekomen eerst zonder en later met een centrale verwarming. Nieuwe teelten zijn ingevoerd oude cultures verbeterd en ver edeld. De tuinder kon tuinder zijn in den werkelij- ken zin van het woord. Hij brengt zijn product aan de veiling en is overal af. Later, als in den winter de natuur slaapt en 't stil is in den tuin, be kijkt de kweeker in de vergaderingen vanz'n veiiing- vereeniging ook zijn veilingapparaat en de menig vuldige problemen, verbonden aan den verkoop en afzet van hetgeen hij produceert. Want dat is het opmerkelijke van de Westland- schc veilingorganisatie het gansche bedrijf is door de tuinders gesticht en wordt bestuurd door hun vakgenooten, die zich vrijwillig belasten met de leiding. Alleen voor de administratie is er vast personeel. De veilingvereenigingen werken ook niet elk cp eigen houtje zij zijn op hun beurt georgani seerd in federatief strekel ij k verband in den Bond Westland, die, sedert jaren onder voorzit terschap van den eminenten heer Jan Barendse, de groote lijnen aangeeft en den Westlandschen tuinbouw als een geheel bestuurt. Organisatie is het parool van het Westland. Er zit systeem in de veilingen er is regelmaat in den afzet der producten. Er is zelfs eenvormigheid in de wijze, waarop de druiven en tomaten worden gesorteerd en verpakt. De bekende kistjes met het opschrift „Westland-Holland", welke de vriende lijke lezer op den wagen of in den winkel van zijn groentenman ziet, worden door den Bond West land centraal ingekocht en over de veilingen ge distribueerd. De juist gekleurde tomaten worden uit de war- relige struiken in de volle kassen geplukt.Ni 's Morgens bij het eer ste zonnegloren is de tuinder reeds in zijn kas sen en warenhuizen bezig met het plukken van de rijpe druiven, tomaten, perziken en andere heer lijkheden, welke in den avond van den zelfden dag er gens ver in het binnenland in de etalage van een fruithandelaar prijken of in spoorwagon en bootruim op weg zijn naar den vreemde. Na het plukken worden de vruchten op den tuin gesorteerd (het sorteereti van tomaten geschiedt in vele tuinen machinaal) en vervolgens op de voorgeschreven wijze verpakt. Dan gaan de kisten per schuit of per as naar de veiling. Nog een typisch gevolg van den streng doorge voerd en centralen verkoop is het feit, dat bij nagenoeg alle veilingvereeni gingen de tuinder vrijwillig de ver plichting op zich heeft genomen, alle door hem gekweekte producten ter veiling aan te voeren. Aan_de meeste veilingen worden de kisten overgeladen op roltafels een gemakkelijk hanteerbaar voertuig. en per lorrie naar de pakschuur vervoerd om daar gesorteerd en voor de veiling verpakt te worden. Het veilen gaat zeer snel en orde lijk terwijl het personeel nog bezig is, de transactie te noteeren, is de wagen reeds weggereden en komt de volgende naar voren. Weer draait de wijzer stopt het lichtje gaat branden. De partij is verkocht. Vol gende wagen Zoo herhaalt zich het werk urenlang en eiken dag weer, van het vroege voorjaar tot diep in den herfst, aan twaalf veilingen in het Westland. Het verveelt den toeschouwer nooit, want hij voelt, dat hier het hart klopt van een intensief werkend organisme den Westlandschen tuinbouw. De hoeveelheden aldus verkochte groenten en fruit stijgen tot zij jaarlijks bij millioenen kilo's geteld kunnen worden. De handelaars en expor teurs hebben op het veiling terrein hun pakloodsen, waar de partijen voor verzending gereed gemaakt worden. Zwaar De oogst van den morgen wordt aangevoerd ter veiling te Poeldijk. Wat lijks wachten als de ver koop aan een der twaalf Wcstlandsche veilingen begint. De plaats van verkoop in het veilinggebouw is overal gelijk elke koopman heeft zijn vaste plaats in de amphitheatersgewijze gebouwde banken, die genummerd zijn. In den lessenaar voor de bank zit een drukknopje, dat correspondeert op een nummer van de wijzerplaat van het afmijn- toestel. De wagen met producten wordt tusschen de banken en het afmijntoestel gereden. De verkooper brengt het toestel in beweging de wijzer draait langs de in een cirkel geplaatste getallen. Plotse ling stopt het instrument b.v. op nummer 55 en tegelijkertijd gaat achter een der nummers op de wijzerplaat een lampje branden neem aan achter No. 84. De koopman op plaats 84 heeft dan de partij afgemijnd voor 55 centen per eenheid gaan in snel tempo naar de havenplaatsen om de buitenlandsche bootverbindingen te halen of trekken naar de markten in binnen- en buitenland. En tot diep in den nacht klinkt in 't West land het eentonige gedender van de volgepakte spoorweg wagons, die de smakelijke voortbrengselen van den rij ken Hollandschen bodem wegbrengen de wereld in. ANTON HARTMAN. Zoo zwaar weegt Westlands overvloed.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 5