VREEMDE WERELD 490 Een levende thermometer. Als men het aantal keeren, dat een krekel in een minuut tjirpt, ver minde. i met 40, de uitkomst door 4 deelt, en bij het daardoor verkregen getal 50 optelt, weet men de temperatuur in graden Fahrenheit, zonder den thermometer te hoeven raadplegen. Beknopte woning. Een zekere Jim Ryan woont nabij Dyerville, in Californië, in een hollen boom. Zonderlinge huwelijkszeden hebben de Namba's, inboorlingen van Malekula, één der Kleine Hebri- den. De koning bezit volgens de jongste telling 104 vrouwen, die alle een koninginneleven leiden. Zijne majesteit verzamelt vrouwen, zooals som mige andere mannen postzegels. Hij heeft reizigers die de omliggende eilanden rondtrekken, om vrou wen uit te zoeken, die groot en knap genoeg zijn. De koning is een absulote autocraat. Tot heden hebben nog maar twee blanken hem gezien. De Namba's wonen op de bergen, en dulden geen vreemdeling. Als een man daar trouwt, slaat hij zijn bruid twee voortanden uit. Dit is het kenteeken der getrouwde vrouw. De koning heeft voor dat uitslaan van tan den een aparte beambte. Varkens zijn voor de Namba's, wat geld voor de blanken is. Iedere bruigom moet een aantal zwij nen betalen aan den vader van zijn bruid. Hoe meer zwijnen de vader heeft, des te deftiger is hij, en des te meer varkens moet de aspirant-schoonzoon kun nen bijdragen. Om een goede partij te kunnen doen, ver zamelen de heeren derhalve langs eerlijke en oneerlij ke wegen - zooveel mogelijk varkens. Steenen als lokaas. De visschers van Nieuw-Enge- land, bedenkend, dat kreeften dol zijn op alles wat olieachtig riekt, leggen baksteenen 24 uur in olie, en daarna als lokaas in de kreeftenval. De poreuze steenen houden de olielucht dagen lang vast. Er komen in die vallen met steenen meer kreeften dan in andere met gewoon lokaas. Een klok met dertien wijzers is door Sam Cosentino te Ohama (V.S.) gemaakt uit deelen van afgedankte oude klokken. De 12 uurwijzers en de ééne mi- nutenwijzer geven den tijd aan voor 27 verschil lende plaatsen op aarde. Bovendien staan er in de groote wijzerplaat (doorsnee bijna 4 M.) nog vier kleine wijzerplaatjes, waarop men zien kan, hoe laat het tegelijkertijd is in Zweden, lndië, Bombay en Nederland. De vervaardiger, een horlogemaker, heeft dit stuk in zijn etalage. Vreemd legaat. Het nieuwe Instituut voor Hersen onderzoek der Weensche Universiteit heeft aan zeer begaafde Oostenrijkers verzocht, hun hersens bij testament aan het instituut te willen vermaken, zoodat die. organen wetenschap pelijk .onderzocht kunnen worden, gelijk met de hersens van Lenm gebeurd is. Tal van Weensche geleerden, o.a. de beroemde phy- sioloog prof. Wagner-Jauregg, hebben hun testament reeds vol gens dit verzoek ingericht. Een insect, dat tabak keuren kan, beter dan de beste rooker, is de tabakskever, die in voorraden tabak voorkomt. Het dier toont in zijn voorkeur voor de ééne tabakssoort boven de andere den- zelfden smaak, als de meest ervaren rooker. Als het diertje de keuze krijgt tusschen tabakken van dezelfde soort, maar van verschillenden ouderdom, verkiest het de meer belegen tabak boven de jongere, evenals de fijnproevers onder de rookers. Het is gezond, neger te zijn 1 Ziektekiemen hebben namelijk meer moeite, om door een negerhuid heen Een handige dief. Een groep jonge Engelsche offi cieren, die in de Indische heuvelen dienst hadden, spraken over de gebreken hunner inlandsche be dienden speciaal over hun liefhebberij en handig heid in 't stelen. „Dat ventje van mij," zei er een, „is zoo handig, dat hij de laken's van je bed zou halen, terwijl je sliep en er mee weg zou komen ook." Een nieuweling beweerde, dat die nikker het dan maar eens met zijn lakens probeeren moest 1 Het werd een weddenschap. De nieuweling zou alleen niet mogen weten, waar en wanneer het feit ge beuren zou. Eenige dagen later kwam de nieuweling van een toer terug, doodmoe, en hij ging liggen, om eens flink uit te slapen. De bediende, wiens steelvaar- digheid zoo geroemd was, werd geroepen. Hij zou 't wel redden, zei hij. Hij haalde een veer, en door zacht te krieuwelen bracht hij den slapende er toe, zich) te ver rollen naar den rand van z'n bed. Geleidelijk vouwde de bruine onderwijl de lakens op. Toen lokte hij den officier op dezelfde wijze naar den tegenover- gestelden kant en hij had de lakens. De handige dief ging den volgenden morgen zelf het verloren geld halen, tegen teruggave van de lakens. Zijn eigen doodkist laten maken, is niet zoo'n groote Snoepgoed schaadt de tanden niet, volgens nieuwe onderzoekingen. Een geleerde liet zijn honden acht jaar lang niets dan zoetigheid eten, en 't bleek geen invloed op de tanden der dieren te hebben. Dat snoepers slechte tanden krijgen, komt, door dat zij met snoepen hun eetlust voor groenten, melk, boter, eieren enz. bederven, zoodat er in hun voedsel niet genoeg vitaminen voorkomen. Als het kaarten niet gauw genoeg gaat naar uw zin, door dat vervelende geven telkens, kunt u in Amerika (bij C. B. Ripley, Portland) een geef- machinetje koopen. Het bevat twee spelen kaar ten, en werpt telkens een spel naar vier kanten uit, voor elk der spelers dertien. Terwijl een spel wordt uitgespeeld, kan er vast gegeven worden voor het volgende spel. Het dingetje werkt op een stop contact. Een sigaar van 1 M. lengte, is in 1925 opgerookt door een zeke ren Pancho, Manilla, zonder dat de sigaar één keer uitging. Een radio-toestel op een speldeknop is geconstru eerd door Rufus P. Turner, te Washington. Nergens warmer dan op de Zuidpool. Op 22 De cember ontvangt de Zuidpool meer hitte van de zon dan eenige andere plek op aarde op welker, dag van het jaar ook. Llanf airp welig wyngyllgogerych wyrndrob wiltvsillog- ogogoch is de naam van een dorpje op het eiland Anglesey, Noord-Wales. In de wandeling wordt het gemakshalve Llanfair genoemd. Volgens een hoogleeraar in de Walesche taal be- teekent de naam „Maria-kerk van den Poel der Witte Hazelaars, nabij den vluggen maalstroom der kerk van Tysilio van de Roode Grot." Het dorp is vrij gezocht als vacantie-oord. Twee kanten tegelijk op. Toen Byrd over de Zuid pool vloog, reisde zijn vliegtuig in twee richtingen tegelijk. Het voorste gedeelte van zijn machine ging naar het noorden, terwijl de staart zich nog naar het zuiden bewoog 1 Zeldzame redding. In President-street te Brooklyn, New York, viel een kind uit het raam. Juist pas seerde de brievenbesteller Frank Druckman. Die deed snel zijn tasch open en ving er het kind juist in op. The Southern Cross, de machine, die rondom de wereld vloog, is gebouwd uit het materiaal van twee afgedankte vliegtuigen. De eerlijke krab. George H. Gudebrod te Hunting ton (V. S.) vond een krab, die den trouwring van zijn vrouw droeg. Een jaar tevoren had de dame dien ring verloren. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 zeldzaamheid, maar een uni cum is waarschijnlijk be doeld meubel, zooals een inwoner van Michigan zich zelf aanschafte. Hij wenscht na zijn dood niet te liggen, en liet dus een doodkist .maken met een knik, waar in hij in zittende houding zal kunnen verblijven. te komen, dan door de dunnere en zachtere lichaamsbedekking van den blanke. Ver schillende huidziek ten, benevens roos, mazelen en pokken, komen onder negers veel minder voor dan onder blanken. Ook zijn negers minder ont vankelijk voor ziekten als diphtheritis, rood vonk en infecties van neus- en mondholten. Linnen is geld in een streek, Air geheeten, die aan drie zijden begrensd wordt door de Sahara, en aan de vierde door de rotsvlakte van Centraal Soedan. Daar woont een wilde bastaardstam, die zich uit vrees bukt voor het Fransche protectoraat, waar tegen het tijdens den wereldoorlog in bloedigen opstand kwam. In plaats van geld gebruiken zij lappen linnen, geweven door de vrouwen van 't hof van hun stam hoofd. Dit linnen is zeer moeilijk na te maken. Voor een stuk zoo groot als een zakdoek kan men een paar sandalen koopen, en verder naar ver houding. Op namaak staat de doodstraf. Het klinken vóór het drinken hebben wij overge nomen van de Roineinsche zwaardvechters. Die dronken, voor zij den strijd in de arena begonnen, een glas wijn, door vrienden verstrekt. Voorzich tigheidshalve moesten de tegenstanders hun wijn vermengen, door van 't eene glas een gedeelte in 't andere over te gieten. Zoo kon niemand vergif in dien wijn mengen, om een vriend aan de over winning te helpen. Den wijn op die wijze te mengen bleef nog lang als teeken van vriendschap in gebruik. Toen men niet meer bang was voor vergiftigden wijn, stiet men alleen de glazen met de randen tegen elkaar, en dat gebeurt nu nog.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10