De pas gehuw- den moeten hun namen in het o fpcieele trouw boek schrijven. Nieuwsgierigen voor het smids- huisje ming van ouders of voogden, onverschillig uw leeftijd, zonder stadhuis-formaliteiten. Mocht ge bijzondere' waarde hechten aan een traplooper, het sym bool der vaderlandsche welva rendheid, dan moet ge dien echter zelf meebrengen. Hoe de man aan die bevoegd heid komt Vóór 1753 kon in Engeland en Schotland iedere man en vrouw een paartje, dat trou wen wilde, in den echt ver binden. Maar in genoemd jaar werd dit gebruik (misbruik) verboden, echter niet voor Schotland. En sindsdien vloden de geliefden uit Engeland bij nacht en ontij te paard of in postkoetsen naar het Noorden. Het eerste huis aan de groote heirbaan naar Schotland, vlak over de grens, was het huis van den smid van Oretna Green. Hij was de man, die uitkomst bracht. Bij aambeeld en Een oorlogsinvalide drijft naast de smederij een handeltje in souvenirs. ÏJDAG 23 SEPTEMBER 1932 No- 17 Daar in Gretna Green woont de smid Rennison. U kunt zich in het adres niet vergissen, hij is de eenigste in de ge meente. Hij is de huwelijkssmid van Europa. Bij hem kunt ge u rustig en wettig laten trouwen, zonder toestem- blaasbalg, met een slag met den hamer, werd het huwelijk voltrokken. En wat er ook veranderd mag zijn in verkeers verbindingen, in staatkundige grenzen, in huwe lijkswetgeving, het recht van den smid van Gretna Green bleef onaangetast. Slechts werd de bepaling Rennison, de smid van Gretna Green. Laat dit artikeltje niet ongelezen, gij allen, die u niet hebt verloofd, angstig als ge waart voor de losbarstingen (uit haar of uit zijn familie, dat doet er niet toe), welke zouden vol gen op uw mededeeling, dat ge van plan zijt elkander gelukkig te maken. Er zijn nu eenmaal menschen, die daaraan weigeren te gelooven. Helden zijn het, de jonge menschen, die zich onvervaard werpen in de branding der Neder- landsche Verlovingsweeën. Helaas, niet iedereen heeft aanleg voor held of heldin. Er leven er ook met een zakelijk karakter, en zonder zin voor ro mantiek en avontuur. Dezulken zijn het, die zeg gen „Waarom zouden we trouwplannen maken, als we toch niet kunnen of mogen trouwen „Niet zoo somber," roept de redactie u toe. „Er is een uitkomst. Wanhoop niet. Gretna Green bestaat nog." Om nu te vermijden, dat het al te druk gaat loopen op ons redactiebureau met jongelieden, die hun hart komen uitstorten en daarna goeden raad vragen, en óók, om te zorgen, dat de lezer niet gaat denken, dat wij tegen billijk tarief adviezen zouden geven in moeilijke kwesties, zullen wij u eens vertellen, wat nu wel Gretna Green is. Om te beginnen u kunt het niet innemen, u kunt het niet bestellen, u kunt het niet aanpassen maar u moet er naar toe reizen. Het is n.l. de naam van een plaatsje in Schotland. En natuurlijk stuurt men van hier een briefkaart aan zijn kennissen ook al heeft men de gouden bruiloft al achter den rug.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4