Bij onze gouden periode, zooals de Middeleeuwen dat waren, bood niet meer zekerheid. Integendeel, al kende men er de huidige economische crisis in onzen omvang niet, men had te reke nen met andere facto ren, zooals overstroo mingen, misoogsten e.d. En dan vooral den oorlog,' die in dien tijd dadelijk veel meer be dreigend was. Neen, we moeten con- stateeren, dat de Middel eeuwers, onder invloed van stralende vreemde culturen, veel gevoeliger waren voor kunst dan de meesten van ons, moderne menschen. Weliswaar hebben velen dikwijls een groot woord over kunst, weliswaar is de kunst ingeburgerd als factor van maatschappelijke noodzakelijkheid, en krijgt zij zelfs in de kranten meer en meer een omvangrijke plaats toegewezen, maar.... Maar: waar is de algeheele overgave der Middeleeuwen, die niet schreeuwde of druk gebaarde, maar, zonder naar geld te zien, vorstelijke kerken en weelderige stadhuizen uit den grond deed rijzen De vroedschap besloot er zou gebouwd wor den. Het geld? Dat kwam wel in orde. Soms kwam het ook niet in orde, zooals b.v. bij den St. Lievens Monstertoren in Zierikzee, ondanks zijn onvol ledigheid toch nog een schitterend bouwwerk. En wat gebeurt er nu Hier en daar staat een magere jubileumbauk, waarvoor de contanten moeizaam bij elkaar ge scharreld werden. Er is de laatste halve eeuw geen nieuw bouw werk in Zeeland aan te wijzen, dat alleen ont staan is uit een behoefte aan kunst En misschien is het niet zoozeer de kunstwaar- deering als wel een sterke impuls voor traditie (voor ons volk zeer kenmerkend), die ons Zeeuwen drijft naar het behoud van oude bouwwerken. Gezicht op een van Zeelands mooie monumenten, de onaf- gebouwde gcootc kerk te Veere, vanaf het Raadhuis, waar de groote restauratiewerken nog steeds vele offers vragen. Zeeland is ten deele zeer rijk aan oude monumenten. Over het algemeen da teeren zij uit den tijd, toen onze pro vincie nog tot de machtigste behoorde. De latere tijd, hoewel hij in sommige perioden ook meer dan welvarend voor ons gewest kon heeten, bracht op dit gebied maar weinig meer. En van den laatsten, onzen tijd, kan men wel zeggen, dat hij geen bijzon dere monumenten meer brengt. Is dit te verklaren Zeker is het in ieder geval, dat niet de tijds omstandigheden hiervoor aansprakelijk kunnen worden gesteld. Men leest zoo wel eens over oor zaken als malaise enz. als zou de onzekerheid aangaande de toekomst de reden zijn, waarom men geen schoone monumenten meer schept, maar we gelooven dit niet. Een voor ons gewest De omsteigerde toren van de groote kerk te Veere. De werkzaamheden binnen de kerk, waar de bouwsteenen ten behoeve van de restauratie worden gehakt en bijgewerkt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 8