eorden gereinigd jeeiroof Het scheren No. 18 natuurlijk daargelaten. Doch wat in West-Europa en de overige geciviliseerde landen als een uitzondering geldt, is, wanneer men meer naar het Oosten komt, nog altijd regel. Daar volgt men, evenals op ander terrein, nog bijna uitsluitend de oude methode, daar is het handwerk nog altijd hoog in eere. Het leerlooiersbedrijf is daar een middeleeuwsch vak, waarin nie mand er aan zal denken ooit eenige wijziging te brengen. De oude methode wordt er onveranderlijk gevolgd. Het wasschen en de ont haring, alles geschiedt met de hand en de bewerking, welke met moderne chemische methoden in enkele minuten geschiedt, vraagt dagen. Het eenige werktuig, dat de Oosterling erbij gebruikt, is een scherp mes. En verder de Oostersche arbeiders hebben den tijd, en het maakt niet zooveel uit, of ze vandaag met hun arbeid gereed te binnengekomen huiden De huiden worden in de buitenlucht gedroogd In de grijze oudheid bestond de eerste kleeding der tnenschheid wel voornamelijk uit dierenhuiden. In de praehistorische tijden natuurlijk nog in onbewerkten, ruwen toestand, later in bewerkten vorm, als leder. De bewerkingstechniek was aanvankelijk zeer primitief, en eeuwen lang volgde men dezelfde, van geslacht op geslacht overgeleverde methoden. Eerst in de laatste tientallen jaren, met de ver volmaking der machinerieën op alle gebied én met de ontdekking van chemische preparaten, is ook het leerlooiersvak uitgegroeid tot een veelal machi naal, althans fabriekmatig bedrijf, uitzonderingen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10