Bie ons op 't durp No. 18 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 569 As den een nie kwaed op m'n is, dan is den aar 't wè. Wa 'k noe wee misdreven mag joost wete, mae Andenis, de slaeger, liep me vanmerge mie een kwaeiie kop verbie, en da bedui nie vee goes. Misschien leit 't 'ierin, da 'k tegen de benoeminge van Ver- hoet 'estemd in de Raed, mae dk kon nie anders. Afijn, dk 's een 'eele geschiedenis, en da kan 'k je noe nie allegaere zó ver- telle, mae 't eind was, da 'k deze weeke m'n ontslag 'enome dae A 't nie buge wil, mot 't mae breke, 'k altied 'ezeid, en zó doe 'k ok. En dan is'tbie mien altied zó datjA't'r één schaep over de brug ge is, dan komme d'r meer. Pier is een makkelijke vint, da's vast, mae azzen te nae komme, mó j' oppasse. Ja, dk begriepe z' ier op 't durp nog nie zó goed. Ze dienke dat a je tegen iemand stemt, dat dk dan tegen zijn persoon is. Mae dae 'k m'n eige nooit mee opg'ouwe. Ik stemme voe 't principe. En k t'r dan zó ies 'ebeurt, dan bin 'k om te spetteren. En a 'k eenmael op- komme voe 't recht, dan gae 'k ok te keer tegen aller'ande kleine diengen, die 'k een stuitje laete loape. D'r 'ei je m'n zeune, daer 'k ok ruzie mee 'ad. Dè kwam over den steun. Je weet dazze in Den Aeg steun gee an de boeren, en dae 'k niks op tegen, wè te verstae, a zó 'n boer z'n kop nie boven waeter kan 'ouwe. Mae as da nie zó is, dan most t'n z'n eige schaeme om t' an te nemen. Ik kenne een boer, die is schatrieke, en die 'ei zó maer één koei, en die gaet elke weeke om steun, twi kwarretjes of zóies. Dü zou noe toch mien eere te nae komme, voe 'k toch zóies dee Wan je kan d'r noe over klesse zóas je wil, mae steun van 't Riek of van de gemeente, of van de soepkokerieje, dk 's al eender, en je mot 't nie anneme a 't nie 'oog noodig is. Noe, afijn, m'n zeune wou 't dan wè anneme, 't lieken wè of de menschen van tegenwoordig gin schaemte mee in d'r lief En ik zee 't Beur nie, en toen a je 't. Da 's noe mi de pachtverlaegieng ok, a je noe toch nie diere zit, en j' eit 't nie noodig, wat mó je dan nae de pachkemissie Ik weet er wè, die zóvee verlaegieng krege, dazze bienae niks mi moste betaele, en dk deug noe toch ok nie. An de verpachter wor mae nie 'edocht, weetje, en die mot t'r toch dikkels ok uut leve. Al die diengen bin goed in sommigte gevallen, voe degene die zwaer zitte, mae dk 's ok k nie makkelijk uut te maeken. Mae 't is een tied van niks zó 'oorden ik vertelle, dat een van de burgen van Karnelle al z'n goed op een aer z'n naem a laete schrieve. Dat was bie de rechtbank 'ewist, da wil zegge, Karnelle most d'r voe om pachtverlaegieng te kriegen, en toen kwam dat uut. Ja, noe is dat zó erg nie, maer azzen ooit is anspreke, dan kan 'n d'r lillijk mee te pas komme, da 's vast. Je begriep dat noe toch ok nie, ee Vroeger waere de boeren toch anders. In mien tied was 't de grooste eere a je op tied je schulden betaelden, je zou d'r 'k weet nie wat voe wille geve a 't onder de menschen dreigede te kommen, dA je nie betaelden op je tied. Mae noe Vee boeren gee d'r niks om, a roep 't 'eele durp Die paer stikjes, die 'k toen is 'ekocht je weet wè, bin een flienk end om'oage, da gae best. Ze zegge toch, dat beter za worre mie 'eel de boel, en ik mag 't lieje ok. Zó is t'r gin doen an om fesoendelijk door de waereld te kommen. Mae wk 'k nog zegge wou, gistere a 'k den 'eelen dag mae scheuten deur m'n lief, liek azze d'r mie een naeide in stakke. 't Was vreed, zukken pien a 't dee. E julder dat noe ok wè is 't Za toch wè niks om 't lief ee Je mó dienke, ik worre a een dagje ouwer. Nie di 'k benauwd bin om dood te gae, glad nie, 'oor, 'k bin d'r zó geruste op as wat, en iedereen is ster felijk, zei den doomenee altied, mae zukken pien, da 's toch vreed. Allee, mae 'k schee d'r uut, 't is toch vroeg donker vandaege PIER VAN 'T HOF Te Wemeldinge is door de firma Kostense een bijzon dere, nieuwe losinrichting geplaatst: een transporteur brengt de lading dadelijk uit het schip in het pakhuis. Winkelweek in Kapelle ook de bakkers zetten hun beste beentje voor. Rust van den herfstarbeid onder Zierikzee. De heer B. Verdoorn te Zierikzee was op I Sept. 25 jaar amanuensis aan de R.H.B.S. aldaar. Op Donderdag 22 Sept. had de huldiging plaats van de zijde van leeraren en leerlingen. De heiwerken voor het te bouwen bedrijfs gebouw van de Broederband te Vlissingen. waarbij gebruik wordt gemaakt van be tonnen heipalentrekken als nieuwigheid in deze omgeving heel wat belangstelling.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 25