VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 Dan zijn er kerkjes, waar men het in het inte rieur moet zoeken, zooals dat te Aagtekerke. Daar viHdt men een'klok, in 1634 gegoten door Michael Burgerhuys, tinnen bekers en schotels, een eiken houten preekstoel met boogpaneelen en een graf monument van Hendrick Thibault en Isabella Porrenaer, dat uit de 17e eeuw stamt. Veel meer konden wij over deze plattelands kerkjes niet vinden. Kleinere dorpen hebben zelfs geen kerk, die op eenigen ouderdom kan bogen. Maar mogen de bestaande klein zijn, en nederig weggedoken in het dorpsche groen, het neemt niet weg, dat ze beantwoorden aan hun doel, en passen in de landelijke omgeving. Zij zijn het middelpunt, waaromheen zich alles groepeert. Zij nemen ook in het hart van den dor peling een allesoverheer- schende plaats in. Het kerkgaan geeft aan het dorpsleven fleur. Zwaar vallen en bonzen in den vroegen ochtend de klokkeklanken over het vredige dorp, tot ver in den. omtrek hoorbaar. Plechtig en statig, en even plechtig en statig komen uit de lage deuren de kerkgangers in hun beste kleeren, het kerkboek onder den arm en wan delen groepsgewijze, inge- De traditioneele leeuwtjes bij de hekposten van het kerk plein treft men zoowel te Aagtekerke als te Serooskerke. De toren van Oostkapelle, die het landschap van Walcheren in wijden omtrek beheerscht. Vooral in Zoutelande levert het kerkje temidden der kleine huisjes een aardig beeld, wanneer men het vandehoogeduinen afziet. Het grafmonu ment van Hendrick Thibault en Isabella Porrenaer in 't kerkje te Aagtekerke togen pratend naar de kerk. Hier en daar is er wat leven van de jeugd, die zich maar noode aanpast aan de sfeer der ouderen, maar ook dat verstomt, als de dienst begint. Een wijle is het stil tot het zingen aanvangt, en gezangen, welke reeds een eeuwenlang leven achter zich hebben, klinken galmend op tot buiten het dorp hoorbaar. En op het dorp zelf is het stil geworden. Als de kerk uitgaat, is het wat rumoeriger, men gaat nu groepsgewijze hier of daar om de koffie, ook dat is gewoonte geworden. En niet alleen de koffie trekt de dag zou immers niet goed zijn, wanneer men niet kon napraten over de preek en over degenen, die er wel en niet waren? Dit kleine genoegen is voor een ieder weggelegd, en men zou ook dat niet kunnen missen. Zoo is de kerkgang voor het dorp een gebeurte nis, die ieders belangstelling heeft, en die de sleur van de werkdagen passend onderbreekt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 9