VREEMDE WERELD m 586 VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 No. 19 Wilde dieren vangen geschiedt tegenwoordig op een zeer eenvoudige manier, die den armen die ren zoo weinig mogelijk onrust en pijn bezorgt. Op den tijger of den aap of welk beest dan ook wordt een gaskogcl afgeschoten, waardoor hij pijnloos in slaap raakt. Als hij wakker wordt, ontdekt hij, dat hij een woning heeft betrokken, zonder te weten hoe. De kogels worden afgeschoten uit een groot pistool, dat veel op een gewone revol ver lijkt, en kunnen een dier op een afstand van ongeveer 70 M. treffen. Ruzie bij 't kaarten ontstaat, volgens licht-inge- nieurs, zelden door karakterfouten, maar meestal door slecht licht. Te zwak licht dwingt de spelers, de oogen te zeer in te spannen, waardoor zij prikke- lig en zelfs heftig worden, als de tegenpartij een aas aftroeft. List der Toearegs. De zuidelijke Toearegs Of Ouelli- miden beheerschten met ijzeren vuist het dal van den Niger, vóór de Franschen daar kwamen. In hun eerste gevechten met de indringers bereikten zij vaak winst door een ongewone list. Toen de Fransche infanterie het vuur opende op de razzours, vielen die in grooten getale op den grond, blijkbaar dood of den dood nabij. De Fransche soldaten, die een slagveld voor zich zagen,, waarop de vijanden levenloos neerlagen of in wanorde vluchtten, begonnen de vervolging maar toen zij tusschen de schijnbaar gesneuvelden kwamen, sprongen die op en mengden zich tus schen hen, met alle geweld hun doodelijke zwaarden gebruikend. Er was er gemiddeld maar één van de tien gevallen door de Fransche kogels de anderen hadden zich maar zoo gehouden. Later lieten de Franschen zich door die list niet meer misleiden en werden de Ouellimiden ten onder gebracht. Landbouw in een meer. In het deel van Joego slavië, dat Herzegowina heet, bij de Adriatische Zee, nemen de Dinarische Alpen zooveel plaats in, dat er bijna geen grond overschiet voor den land bouw. Er ligt ergens in dat bergland een smal meer, van 36 K.M. lengte, 's Winters is er het water diep, maar in den zomer droogt het meer op en komt de bodem bloot. Deze vruchtbare, vlakke bodem vormt een idealen akker. Maar de boeren moeten zich soms geducht reppen, om den oogst binnen te krijgen, vóór de regens den akker weer tot meer maken en soms lukt dit maar op 't randje. Een krab als pan. De familie der langstaart-krabben die in Oost-lndië voorkomen, wordt door de inlanders tot menig nuttig doel uitgebuit. Er is b.v. een exemplaar, waarvan het heele lichaam en de pooten door een stevige schaal bedekt zijn, zoodat het dier schijnt voort te schuiven over het zand, zonder dat men ziet, hoe het zich beweegt. Aan het einde van de schaal steekt er een dikke pen of staart uit, die even lang is als het lichaam zelf. Als het krabbenli- chaam uit de schaal verwij derd is, vormt die pen een pracht van een steel, en lijkt het geheel zoo zeer op een saus pan, dat het dier daarnaar vernoemd is. De schaal van de sauspan-krab wordt echter niet als kookvat gebruikt, maar wel vaak om water te scheppen. De lange pennen afzonderlijk wor den door de inboorlingen der Molukken nogal eens als pijl of lanspunt gebruikt. Als men weet, dat sommige van die krabben dus ook genoemde pennen dertig centimeter lang zijn, zal men over die wapens niet te gering denken. Pijl en boog, hét wapen der middeleeuwen, werd in 1807 nog in den oorlog gebruikt Napoleon had een corps van 1500 Poolsche boogschutters, die in maliënkolder vochten. De Chineezen hebben nog in 1860 kruisbogen ge bruikt in den strijd bij Taku. Als het regent, deugen de bogen niet met natte pezen is er niet te schieten. Maar in ridderlijker tijden dan de onze werden de vijandelijkheden gestaakt, tot het weer mooi weer was. Misschien is dit de oorsprong van de vreemde Chineesche gewoonte, die nog tot voor kort bestaan heeft, om onmiddellijk het vuren te staken, als er een druppel regen valt, en de para plu's op te steken, die alle Chineesche soldaten plachten mee te sjouwen. Schranderheid van chimpansee's. Volgens proeven, genomen door prof. Kellogg van de hoogeschool van Indiana, leert een chimpansee sneller dan een menschenkind. (Waartegenover men niet vergeten moet, dat een mensch in zijn langzaamheid heel wat meer en heel wat anders bereikt Een chim pansee en een kind leefden onder dezelfde omstan digheden. Zij aten samen, speelden samen, en droegen gelijke kleeren. Het dier gedroeg zich dan ook ongeveer juist zoo als het kind. Wegens zijn korteren levensduur groeide echter de chimpansee sneller dan het kind, en maakte ook sneller vorderingen in handigheid, geheugen enz. Dr.Kellogg bond strikken om hun polsen en enkels; de chimpansee had ze het eerst los. Er waren twee deuren, die ze beiden even goed zien konden. Hij verwijderde zich door de ééne deur, en contro leerde, wie zich het langst kon herinneren, door welke deur hij gegaan was. De chimpansee herin nerde het zich dertig minuten, het kind maar vijf. De chimpansee leerde veel vlugger schoffelen en harken dan het kind. Maar praten kon de ge leerde den chimpansee niet leeren, al deed hij nog zoo zijn best Het oor van Dionysius is een onderaardsch hol te Syracuse, op het eiland Sicilië. Het is in den grond uitgehold op bevel van den tyran Dionysius, om ais gevangenis gebruikt te worden. Er zijn in het hol hier en daar nissen, en in één daarvan placht, volgens de overlevering, de tyran zich te verber gen daar kon hij, zittende op een rotsblok, door middel der echo's alles afluisteren, wat de gevange nen met elkaar spraken. Het hol heeft den vorm van de letter S, het is ruim 60 M. lang, 10 M. breed en 23 M. hoog. Wat aan het ééne einde van de S gefluisterd wordt, kan aan het andere einde duide lijk verstaan worden, als men het oor tegen den wand legt. Het verscheuren van een papiertje klinkt er als een salvo schoten, een schreeuw brengt een orkaan van echo's voort. Heel eigen aardig is het effect, als er iemand zingt. Wie die bergplaats van Dionysius wenscht te bezoeken, moet er met touwen naar opgetrokken worden. Onbewust gewond. Een inwoner van New York kreeg in Juli een hamerende hoofdpijn, zoo hevig en zoo eigenaardig, dat hij naar een dokter ging. Die onderzocht hem en ontdekte, dat de man een kogel in zijn nek had. Toen herinnerde zich de jonge man, dat hij eenige dagen tevoren, bij de viering van den vierden Juli, den Amerikaanschen nationalen feestdag, iets in zijn nek had voelen raken, maar hij had er niet verder acht op gesla gen, en was het heele geval ai vergeten. Meteoren zijn niet heet al schieten zij als vlam men door het luchtruim. Menigmaal heeft men meteoorsteenen opgeraapt, die met ijs overdekt waren. Als een meteoor binnen den luchtmantel der aarde komt, bezit hij de temperatuur van de grootc buitenruimte, die meer dan 400 graden beneden nul ligt Fahrenheit een temperatuur, die wij ons nauwelijks kunnen voorstellen. De wrijving der lucht brengt de oppervlakte snel tot gloeihitte, waardoor de kleinere meteoren verteerd worden, vóór zij de aarde bereiken. De grootere, die op het aardoppervlak terecht komen, maken de reis door de lucht zoo snel, dat de groote hitte buiten- op geen tijd heeft om diep door te dringen, zoodat de meteoor meer naar binnen ijskoud blijft. Zoo geschiedt het, dat de gevallen meteoor binnen weinige minuten lauw of ijskoud wordt. Hoe oud is het voetballen Voorzoover is na te gaan, werd er voor 't eerst gevoetbald tweeduizend jaar geleden door de Grieken. Natuurlijk heette het spel toen geen voetbal het droeg den naam ,jharpaston". Er was geen bepaald aantal spelers de mannen verdeelden zich enkel in twee gelijke groepen. Het spel had ongeveer hetzelfde verloop als tegenwoordig. De bal werd midden op het veld opgegooid, en dan volgde er een vrije strijd, die tot doel had, het leer in het vijandelijke doel te brengen. De Romeinen hebben later het spel van de Grieken geleerd en het in den loop hunner veroveringen naar noordelijker streken overgebracht. Het geliefde spel had ook tegenstanders er zijn koningen geweest, die het verboden desniettegen staande echter nam het steeds toe in populariteit. Verkeersfout van krokodillen. Een ellende voor het verkeer vormen de voetgangers, die weigeren op de trottoirs te blijven. De treintjes in tropisch Panama hebben last van een ander soort dwarsdrijvers krokodillen. Om onbekende redenen hebben die beesten pleizier in nachtelijke wandelingen op de spoorbanen, tusschen de rails. Soms bevinden krokodil en gas- locomotief zich op hetzelfde moment op dezelfde plek met noodlottige gevolgen voor beide. Het dier heeft geen tijd om opzij te schuiven, de machi nist kan niet zoo gauw stoppen het treintje gaat maar al te vaak de sloot in en de krokodil legt het leven af. Vaak vloeien uit die botsingen persoonlijke ongevallen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10