IIM DOOR RONALD GORAN Een waterval kan nuttig zijn voor de menschen, en van iets dat nuttig is moeten wij natuurlijk gebruik maken, maar mooier wordt het er niet altijd op. zooals men ziet op deze foto s van de bekende watervallen van Tivoli bij Rome vroeger, toen ze nog vrij over de rotsen sprongen DE ZWARTE BOWL Al klinkt het vreemd, toch is het 'n feit, dat de eerste vriendschap tusschen Val Limes en Lem Costagu haar ontstaan dankte aan hun vijandschap. Val en Lem waren vooraanstaande kunsthandelaars, die voortdurend met elkaar in conflict waren over het bezit van het een of ander. Het resultaat hiervan was dat zij op verkoo- pingen regelmatig tegen elkaar opboden, zoodat zij even regelmatig eikaars markt bedierven. Een ander resultaat daarvan was dat zij onder hun collega's meer dan impopulair waren. Het was door deze impopulariteit tenslotte, dat zij naar elkander gedreven werden. Van wien het initiatief is uitgegaan, is niet be kend geworden, maar het was in elk geval in het overdadig met kunstvoorwerpen volgepropte huis van Lem Costagu, dat de beide antagonisten voor het eerst bij elkander kwamen om de mogelijk heid van een compagnonschap te bespreken. Aan genomen mag worden dat geen den ander ver trouwde, maar zeker is ook, dat de onderhande lingen zoowaar een definitief resultaat hadden. De laatste bijeenkomst, tevens een lunch, waarop de noodige stukken geteekend werden, had ook weer plaats ten huize van Lem Costagu. Lem was in zijn menu's even overdadig als in het deco reeren van zijn huis, zoodat Val, toen hij in de hall hoed en stok van den butler aannam, beslist iets te veel gedronken had. In dien toestand was het dat hij, eveneens in de hall, zijn oogen richtte op een grooten bowl, in Familie Noire, welke daar op een tafeltje stond. Daarmee begon het eerste incident in deze historie. Val gaf zijn stok nog even terug aan den butler, nam den bowl in z'n handen, bekeek dien, zette hem weer neer,waarbij hij slechts één woord sprak„subliem", nam daarna zijn stok weer over, en vertrok. Tijdens de wandeling naar zijn huis dacht hij over verschillende dingen na. Eerstens hoe in een compagnonschap de zaken zoo geregeld zou- den kunnen worden, dat hij het meeste voordeel behaalde. Daarna ging Limes over tot een be schouwing van den porceleinen bowl. Als regel hield Val Limes niet van transacties tusschen vrienden of partners, maar thans was zijn verlangen naar den bowl zoo groot, dat hijonverstandig be sloot het voorwerp in zijn bezit te krijgen. Waar schijnlijk was de invloed van den overvloedig ge noten wijn grootendeels verantwoordelijk voor dit gevaarlijk besluit. Thuis zette hij zich meteen voor zijn schrijftafel, als resultaat waarvan Lem Costagu kort daarop een briefje met ingesloten cheque ontving. Glimlachend las Lem den brief. „Waarde Lem Een goede lunch vraagt om 'n aandenken. Ik voel bijzonder veel voor den bowl in de hall den zwarten bowl. Indien je er 300 Pond voor wilt accepteeren, gelieve dan ingeslo ten cheque te incasseeren en geef den bowl aan brenger dezes mede. Geheel de Uwe, Val." Lem las den brief tweemaal, zijn glimlach werd breeder. Daarna schelde hij den butler „Pak den zwarten bowl in, die beneden in de hall staat, en geef dien mee aan den brenger van den brief van zooeven. Ga daarna met deze cheque naar de bank van mr. Limes, en incasseer die, vóór de bank sluit." Na het vertrek van zijn butler werd Lem's glimlach een volledige schater „Als ik bedenk, dat ik dien bowl voor één dollar gekocht heb in den bazar van Margate!".... Den volgenden morgen ontving Lem Costagu een brief van eenigszins anderen inhoud „een nader onderzoek met een helderder oog toonde mij, wat jij natuurlijk reeds wist, dat de bowl een waardelooze imitatie is. Vanzelfspre kend neem ik je *n grap niet kwalijk. Na terugont vangst van m'n cheque zal ik den bowl weer aan je huis laten bezorgen. Telefoneer me even, dadelijk na ontvangst van dezen brief." Ook dit schrijven las Lem glimlachend tweemaal, en telefoneerde dan naar Val's huis, dat de cheque reeds geïncasseerd was. Kalm wachtte hij daarna op de volgende phase van het geval. Die kwam reeds een half uur later, toen Val Limes met den bowl onder den arm bij hem binnenstoof. „Wat is dat nou verlangde Val. „Wat is dat nou, Lem? Een grap moet een grap blijven. Waar is mijn cheque „Geïncasseerd," was het laconieke antwoord. „Maar waarom breng je dien bowl hier? Heb je er zooveel mee op, dat je 'm overal met je meedraagt „Die bowl is een imitatie." „Niet meer imitatie dan gisteren." „Je hebt me een imitatie verkocht." „Ik heb niet verkocht jij hebt gekocht. Dat is een groot verschil. Ik heb niet gezegd dat die bowl echt was. Jij biedt mij eenvoudig 300 Pond. Nou, als jij dat er voor betalen wil, moet je dat zelf weten. Ik heb de cheque al geïnd." Val Limes werd rood van woede. „Dacht jij, dat ik 300 Pond betaal voor een vod, dat ternau wernood 5 shilling waard is Dan ben je stapel gek Lem keek den ander kalm aan. „Kijk eens," zei hij. „Als die bowl echt is wat ie niet is zou hij 800 Pond waard zijn op de verkooping. Dat weet jij natuurlijk ook. Dus jij hebt me eigenlijk voor 500 Pond beet willen nemen. Nietwaar „Lem Costagu," zei Val, „jij bent een schurk. Als je dat niet was, zou je me gezegd hebben dat de bowl een imitatie was." Lem leunde achterover. „Is dat mijn werk voor de toekomst M'n compagnon achterna loopen om z'n fouten te verbeteren Val sloeg met zijn vuist op de tafel. „De eenige

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 20