DE HOOGE No. 19 VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 599 11 Iet gevoel zingen is niet voldoende voor een zangeres of zanger het is niet genoeg dat de heldin van de opera „haar heele ziel in haar zang legt", zooals men altijd leest. Het lichaam heeft er evenveel mee te maken als de ziel. Of men lang, rijzig of kort is, of men flinke schouders heeft of niet. een ronden schedel, een ovaal of rond gezicht, een langen hals, of men mager of gezet is, dat alles heeft invloed op de stem. Zoodra men dat ontdekte Een eigenaardige zangles in het Instituut voor toegepaste Zang-physiologie. Dr. Nadalovitch, de leider, helpt een bariton om den hoogsten toon te halendie hij volgens de wetenschap halen kan Als de vorm niet geschikt is voor een be paalden toon, wordt dat lichaamsdeel tijdens de les in den vereischten vorm gebracht. of meende te ontdekken, is er natuurlijk een school met een geleerden naam in het buitenland opgericht, het Instituut voor toegepaste Zang- psysiologie. Daar wordt beklopt en betast en onderzocht of men in de spreekkamer van een dokter is, de bouw van lichaam en alle lede maten nauwkeurig onderzocht en geregistreerd, en daarmede de ademhalingstechniek wetenschappe lijk uitgerekend en vastgesteld, waarna de da mes en heeren den uitslag hooren, of zij de hooge C kunnen halen of niet, hoe hoog of hoe laag de stem reikt. Op grond van dat onderzoek van neus, schouders, Adamsappel enz. begint dan de opleiding van den candidaat. Misschien let men er ook nog 'n beetje op, of de leerlinge of leerling ook aanleg heeft. De directeur van het Instituut zingt voor. Om lichaamshouding, werking van ledematen, enz. later duidelijk te kunnen demonstreeren, wordt van sommige lessen een film gemaakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 23