Bie ons op yt durp De heer P. Adciaanse bode - ka merbewaa r - dec tec Pcooinciale Griffe en concierge van de Abdijgebou wen te Middelburg, heeft tegen 1 Nov., na 'n 44-jarige ambts periode, als zoodanig on 'slag aangevraagd. Foto van de rondom het provinciaal be stuur bekende per soonlijkheid, die de heer Adriaanse was. Begeleid door den h Duymaer van Twist Voddentaxatie te Middelburg. de bietencampagne begint VË in Zeeuwsch-Vlaanderen. De „spes patriae" van 's Heerenhoek komt uit school. No. 19 VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 Op Woensdag 28 en Donderdag 29 Sèptembec hebben op de mili taire schietbanen te West-Souburg schietwedstrijden plaats gehad van het Zeeuwsch Verbond van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, waarvoor uit de geheele provincie groote belangstelling bestond. Woensdag bracht generaal Duymaer van Twist 'n bezoek bij de schiet wedstrijden. Bij aankomst van het gezelschap maakten we deze foto De deelnemers van de schietwedstrijden posee ren gedeeltelijk te midden van autoriteiten. wethouder, en burgemeester Van Woelderen verlaat generaal 'k E zó al is 'edocht, 'oc mot da noc wè weze, i je in een vremd land zit, zó mae glad alleenig, en je dienk dan is terug an je durpje, wae je misschien nooit mi vrom komt. Da mot toch wè een aorig 'evoel weze, ee En daevoe docht ik noe eige- lijk, je schrief noe wè altied over 't durp, Pier, mae ie mos noe toch eigelijk ok is zó schficve uut den tied toen a al die menschen die noe in den vremde bin, 'ier waere. 'k Mo je zegge, 'k bin d'r an'ekomme deur die Juffrou uut Indië die mien een brief schreef. Ja, 'k je nie alles 'ezeid, wat a 'eur schreef, wan da gae noe nie an, mae je kunt er je natte vienger op legge, di ze 't geimwee 'ad. Kiek is 'ier, Pier, schreef ze zó, je mó nie dienke dat niks is, i je gin lekkeren bleik mir achter j'n uus 'eit, al leenig mae zo'n 'of mie allerleije vuulte, wae je nie in durf kom- me voe de slangen en zukken aekeliken goed. Je mó nie dienke dat niks is, a je s'aeves voe j'n uus staet, en t's zó mae op slag doenker. En dan 'oor je die nikkers spele op zó'n dienk, afijn, je wor t'r aekelik van, en dan 'oorden ik toch liever Flup van Bas, i t'n s'aeves op d'n 'ammonika speelden. J'ei 'ier niks, glad niks, t'is een apeland, dat zeg ik joe noe is. Afijn, di schreef 'eur noe, en t'is waer, en 'k k 't altied wè 'edocht. Je mó begriepe, di 'k s'nachts noga is drome, en dan droom ik altied van zó'n land mie iesselijke beesten. O ja, Juffrou, je mó mae dienke, bie ons op 't durp is 't ok nie alles, wou 't nie. Noe m'n pas de wienkelweken g'ad, en wae dat noe voe deugt, weet gin mensch. Nee, wa mot dat noe op een durp, wae je mae een paer wienkels 'eit D'r is 'eel wat om te doen 'ewist, di kan 'k je wè vertelle, en ik doch zó noe en dan 'k wou da 'k mae in Indië zat, dan was ik van 't gemie- ter of, kiek Ik wil ik mae zegge, j'eit overk wat. Mae vroeger, ik weet ik nog zó goed as gistere, dk Kreel van El tegen de waterlei- dienge was, wan da was tegen Gods gebod, zee t'n. Ie woonden op 't durp, en d'r was verplichte ansluuting in de kom van de gemeente, di's waer. En 'um most ook anslute, of t'n wou of te nie. Mae Kreel was nie mis. Ie liet z'n 'uus in de steek, en bouwden achter in z'n 'of een nieuw 'uus, en dat lag net buten de kom, en toen 'oefden *n gin waeterleidieng te nemen. Ja, dae ku je noe van zegge wi je wil, mae zó'n vint wist toch mae wat of t'n wou, en di's toch 'eel wat anders as tegeswoor- dig. Noe de menschen nie vee principes mi, ze vinden 't k lank k goed a de zaeken meseeren, en de rest, o mae 1 Een groote bek opzette, net k de kommenisten bie de openienge van de Kaemer. Ik vraege wi je dae noe toch an 'eit. Nee, den ouwen tied, Juffrou, dae kunne wulder van mee- praete. Ik weet ik nog goed, di d'eeste slooirfiets op 't durp kwam. M'i toen den ouwen Vogelaer as burgemeester, en die kwam elke merge oin een ure of tien op 't raed'uus, en omdat t'n k een ouwe man was, gieng t'n altied een bitje zitte slaepe, wan d'r was toch nie vee te doen. Afijn, d'r komt dae zó'n stoomfies, en die diengen maekten toen nog een leven dat 't nie om uut t'ouwen was, en net voe 't raed'uus 'ieuw 't dieng stille, mae de vin:, die t'r op zat, liet t'n mae roenke. Afijn, de burgemeester wor wakker, en 'um is kwaed da t'n uut z'n slaep is g'aele, en te keere gae, en de veldwachter, en persesverbaal. En 'um zee D'r kom nooit van z'n leven mir zó'n dienk bie mien op 't durp, ammen 't leven, dae Mi ja, dk gieng toch nie, di begriep je. O ja, die ouwen tied, dae zou ik je nog wat van kunne vertelle, di's waer. Mae lae m'n 't noe mae bie den nieuwen 'ouwe, di's toch beter. Kwa, mae 'k schee d'r uut ok, 't «s wee een kantje, 'k zi verentig nog een echte schriever worre. Allee, de groerenisse.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 25