Het twaalfuurtje in de huishoud school. J De groenteman komt voor den Trams wisselen van conducteurs. No. 19 Berlijn 20100 café's en restaurants. Berlijn 6300 doktoren. Berlijn 900 bruggen. Wat zegt dit alles, als we het zoo lezen Maar als we het leven een oogenblik bezien in de aanwezigheid van een enkel oogenblik De klok slaat 12 uur, wat gebeurt er in de stad Twaalf uur: de fabrieken gaan uit en de kan toren, de menschen stroomen langs de plotseling overvolle straten. Twaalf uur de scholen loopen leeg, de jeugd trekt spelend en kattekwaad uithalend over de trottoirs. Twaalf uur een trein vertrekt. Twaalf uur een auto rijdt tegen een boom gewonden, eerste-hulpbrigade, ziekenhuis. Twaalf uurde juffrouw in den chocolade-winkel windt de klok op. Twaalf uur honderden vrouwenhan den snijden boterhammen, duizenden koppen en bekers vloeien vol melk en koffie. Twaalf uur de kunstschilder neemt zijn vouwstoeltje op. Twaalf uur de telephoon rinkelt. Twaalf uurJuffrouw Jansen krijgt ruzie met juffrouw Pietersen over het verstopte riool. Twaalf uur de bakker haalt de over gebleven broodjes uit zijn kar. Twaalf uur in de goot van het abattoir stroomt het bloed. Twaalf uur de zieke draait zich moei zaam om. Twaalf uurwat gebeiïrt er niet in zoo'n ondeelbaar oogenblik Men zou zoo even overal tegelijk moeten zijn, om het leven VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 koffie wordt gezet in al zijn uitingen te betrappen. Nu jak keren we met het foto-toestel haastig van de eene plaats naar de andere, trach ten den tijd te vlug af te zijn. Zal het lukken Twaalf uur: laatste slag: de laatste maal klikt het toestel. De mensch dreigt in de veelheid verloren te gaan. Dit is het meest be angstigende symptoom van onzen tijd. De steden breiden zich uit tot monster achtige stapelplaatsen van menschen en materiaal, het dringt zich op, en ontneemt en op de hoeken van de jfrafen groeit de drukte rondom het spelende pierement. Foto's uit Vtissingen. aan den enkeling de rust, die hij dik wijls zoo zeer behoeft. Hij moet zich onwillekeurig een nummer gaan voe len, een onderdeel van een reusach tige machine. Is daarom onze tijd zoo arm aan romantiek Kan hij daarom alleen de werkelijkheid verdragen, is hij daarom nuchter en zonder idealen? We moeten het leven weer trachten vrij te maken van de beklemming door de veelheid, die overdondert. We moeten ons van tijd tot tijd isoleeren, om een oogenblik al leen te staan, als eenzaam mensch in de groote wereld, en van aan gezicht tot aangezicht met het leven. Dat kan een steun zijn, een troost. Geen onderdeel van een machine, maar een levend mensch, die het leven klop pen voelt in zijn bloed. Uit zulke momenten kan de kracht ontstaan, om het leven dapper te dragen, en met vreugde. Is de mensch hiertoe nog in staat Zijn ooren zijn doofgeschreeuwd door malaise- kreten, die den ondergang der wereld profeteeren. Geloof er niet in. Geloof in de overwinnende kracht van het leven, geloof aan de kracht in u zelf, die ber gen kan verzetten. Laten we ons niet overgeven aan de sentimenteele overwegingen van zwartkijkers, maar het leven dapper aanvaarden, in het besef dat het voor ieder van ons iets goeds te brengen heeft

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 9