Bie ons op 't durp No. 20 VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 633 aan de 'k A een stuitje 'elee een stik grond 'ekocht, onder Ellemeet, op Schouwen, o, 't was zó mae een aerig'eidje, anders nie afijn, mae 'k mos t'r voe nae Zierikzee om de koap-akte te tee kenen, begriep je Pas maer op mie dat weer, zee de vrouwe, 't is mae fientjes Maar alia, zó oud bin 'k toch nog nie, en ik op de boat, en in Zierikzee in Juliana dae was Kneel Pinhof ok a, en daer is dat dan voe mekaere 'ebrocht. Ik kon wee net de boat terug 'aele, en noe wil 't geval, di 'k an de boat J[an Verkerke mie z'n wuuf treffe, die 'k in Kasseveer ok a 'ezien a (mae toen zagge ze mien nie). Afijn, Jan zee Ei jie ok zó 't land an die reize En ik zegge bè jaet, da 's vreed, di dier mae, en d'r kom gin ende an. Alia, zee t'n, zummen dan mae gin kaeretje legge Neentzee ik, zó maer op de boat, a 'k noe nog tuus was dae kleuren m'n 's winters wè 's, mae in 't pebliek, di gae nie, joeng Maer 'um 'ieuw mae an, en z'n vrouw ok, en eindlienge liet ik m'n eige over'aele, en wulder an 't eenendertigen. Mae m'n bin nog nie goed bezig, of dae komt een oud wuuf nae binnen stappe (m'n zatte benee) en die sloog d'r 'anden in mekaere, en ze riep Bel m'n 'eden, die bin dae an 't eenen dertigen, en dat 'k zeker in gin veertig jaer 'edae Mag ik meedoe En ze schoof i neffen m'n, en d'r dochter, wan die was t'r ok bie, ok. Noe, mae speule dat da wuuf kon El, el, el, wat een mooitjes, riep ze azze slechte kaerten in d'r 'anden a, en azze goeie a, dan zat ze zuur te kieken, om ons d'r in te laete loapen. Mae noe wil 't geval, dat d'r vier van die reizigers binne- komme, je weet wè, die in den trein altied op een koffer zitte te kaerten. Afijn, eest dogede d'r niks van ons spel, en toen gienge ze zegge 'oe 't dan wè most, en 't end was, en dat a'ki voorzie, dazze anschove, en toen waere me mie ons negenen. Mae 'k k 't niet erg op die gasten, en dat ouwe wuuf (z' eetten Nele) ok nie, wan die 'ieuw d'r kaerten mae op d'r buuk, en ze zee gin woord mi. Ze verloor mae an een stik deur, en eindlienge riep ze ik doen 't nie mi, wan julder spele valsch, o mae Mae juffrou zee een van die reizigers, wi dienk je noe wè Juffrou zee ze, ik bin ik glad gin juffrou, ik 'eette Nele, en 'ou jie die f'etuten mae voor je, wan je speel toch mae om een arm raensch uut te schudden. Toen zee een andren Nou Moos, bliif gesond, het wijf het kuren, mot je bij ons op de Jodebree komme, krijg je een test water over je kop, madam Wa zeit die vint vroog Nele dreigend an mien, maer ik zee mae di 'k er niks van verstaen h en toen ston Nele op, en zee tegen d'r dochter gae mee, en tegen de reizigers zee ze Je mot is bie ons op 't durp komme, dan z£ j' is mie de matteklop- per ofdroge, vule dieven 1 Mae wulder speelden varder, wan 't waere glad gin dieven, mae Nele kus nie tegen d'r verlies, dat was 't. Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF Woensdag van verleden u>eek werd op de begraafplaats te Kwadendamme het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den aldaar plotseling overleden pastoor J. Nieuwendijk. Honderd jaar geleden brandde te Zierik zee de groote St. Lievenskerk tot den grond toe af. Een kijkje op het ge bouwdat er voor in de plaats kwam Ouderling Meijaard van Icrseke legde te Wemeldinge 7 October den eersten steen voor het kerk gebouw der Ger. gemeente aldaar. Een keurig stuk werk. Een onzer abonnes te Wissingen vervaardigde in z'n vrijen tijd naar een teekening een copy in hout van een Engelschen driemaster. Kerkrestauratie en schoonmaak te Tholen. De zeer fraaie Ned. Herv. Kerk te Tholen heeft o.i. dringend restauratie noodig. Wegens de daaraan verbonden groote kosten kan daarvan tot heden nog weinig komenzoodat het kerk bestuur zich tevreden moet stellen met nu en dan 'n grondige schoonmaak. Naar te hopen is, valt binnen niet al te langen tijd de volle aan dacht van Monumentenzorg op dit monumen taleuit de 13e eeuw dateerende gebouw. brug over de Eendracht te Tholen. Het wcezenzangkoor Neerbosch gaf op 3 October te Kruinin- gen een concert in de Ned. Herv. kerk ten bate der weesin richting Neerbosch.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 25