I NOOD Een der bezoek sters van den „maaltijd der ar men,'' Fr au v. Quitzow; zij is de laatste van haar geslacht, dat en kele eeuwen terug als even machtig gold als het ge slacht der Hohen- zollerns, het ge slacht der Duit- sche keizers. Het Charlottenburger Schloss, een der monumenten van het vroegere Duitschland, waar thans de maal tijden voor den verarmden adel worden gegeven. Een van de gasten is een uitvinder, die in dezen crisistijd nergens geld kan krijgen om zijn uitvindingen te financieren. No. 21 Midden in Berlijn komt iederen dag een andere groep van slachtoffers der droeve tijds omstandigheden bijeen, menschen die tot de meest beklagenswaardige slachtoffers behooren. Want de felle, vaak uiterste armoede, waartoe tegenwoordig duizenden zijn veroordeeld, legt iedereen dezelfde ontberingen op, maar ze worden dikwijls pijnlijker gevoeld, wanneer men vroeger in totaal verschillende omstandigheden heeft geleefd. Dat geldt van de stille, sombere groep die dagelijks bijeenkomt in het Charlottenburger Schloss, een der monumenten van het vroegere Duitschand. In dat Duitschland van vóór 1914 heb ben zij allen 'n min of meer belangrijke rol gespeeld, want zij behooren allen tot den adel en tot de families, waaruit vroeger de hooge ambtenaren en officieren voortkwamen. De jaren na den oorlog, die zoo velen hebben geruïneerd, hebben hen financieel volkomen ten gronde gericht, zoodat zij thans voor een groot deel tot de publieke liefdadigheid hun toevlucht moesten nemen. Voor deze categorie der armen van de wereldstad is in het Charlottenburger Schloss een inrichting geopend, waar zij tegen minimale vergoeding of geheel gratis een maaltijd kunnen verkrijgen in hetzelfde gebouw dus, dat voor hen een der vele herinneringen is aan den tijd van vroeger, een tijd dien zij in zoo geheel andere omstandigheden heb ben doorgebracht. VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 Aan de kassa in het Charlottenburger Schlosseen maaltijd kost ongeveer f 0.20, of wordt gratis ver strekt aan de meest behoeftigen onder de bezoekers

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11