Bie ons op t durp No. 21 VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 665 Fruitsorteeren op de veiling 'k Bin d'r niks over te spreken, vandaege, da 'k mó schrieve, glad nie. Vanmerge gieng't nog allemael best, 'k was bie't goeie been uut bed 'stapt, a regenden 't daenig, alsmae bobbels, dè's vee slecht weer, mae dae kom ik om een ure of negene in de schure (m'è nog een schure mie een paer beesten, wan daer 'andele ik nog a druk in, wan je kan as man zijnde toch nie niks doe) en dae stae Janne, de meid, te vriejen mie Kloas, de knecht. Wa zummen noe beleve, zee ik, en is dat noe een uur om te vriejen, julder lie- kene wè nie goed Ja mae baes, zee Klaos, mae di's gezeid, a je mae in de stem- mieng bin, dan is 't altied goed, o mae. Ik zegge jie bin een onbedopte kaerel, en ik wil da gevrie mie bin nie en je kan vertrekke, begrepe En jie ok, zee ik tegen Janne, mae die begus te schreeuwen, en ze zee dat 't toch zó vreed erg nie was, en of ze toch moch bluve, wan ze wist t'r eige gin raed, en d'r vaeder sloog d'r wè mie een ende 'out op t'r ziele, azze zó tuus dus te kommen. Afijn, wa doe je dan wee, ik kan ik gin wuuf zien schreeuwe, en ik zegge verruut, mae die vint kan vertrekke, en jie 'ou j'n eige mae fersoenlijk. anders gae je ok de Iaën uut. Begrepe Ja, baes, schreeuwde Janna, a lank a lekker. En zó liep dat of. Kiek is 'ier, a 't jonge goed wil vrieje, dat motte 'eur zelf wete, mae in den vroegen ochtend en onder 't werk, dat nooit zó lank a Pier wat te zeggen 'eit Di vrie mae, mae trouwe, weet je Ik weet nie, 'oevee of t'r 'ier noe op 't durp rondloape, waer a 't nie goed mee zit, da ka je ok begriepe. En noe zegge ze mae den slechten tied, jewel, de tied is slecht ok, mae de menschen bin nie mi liek azze vroger waere. A je dan verkeerienge k, dan leefden je zunig, en je trouwden a je de centen a. Mae in dezen tied is t'r gin spraeke van. Da gae mae nae de bioskope en overa danse, en schuld maeke, en gin centen om te trouwen, weetje. 't Is toch jammer, dat den domenee wiggaet. Die a da jonge goed deur, en die a d'r slag van om 't anders te maeken ok. Mie de kermisse, vlee jaer, is 't 'n mie 'eel de kro van de jongeliengs- vereenegienge een paer daegen op reize 'ewist, en da viel in goeie aerde, da's waer. En kiek is 'ier, dat è'k a meer 'ezeid, je kan de kermisse en zó nie zó mae ofschaffe, da gae nie, dan gooie ze de ruten in. Mae wa je wè kan doe, dat is op zukke daegen ies anders orge- niseere, da de menschen dae nae toegae, een kenkoers of een sportfeest of anderszins, 't gee nie wat. Mac wk noe wee erger is, noe è'k wee ruzie mie de vrouwe, wan die 'oorden da van Janna, en die zee vort mie die meid En ik O is, da gae zó nie. Afijn, 't end was, da Janna nog is schreeuwden, en dazze bluve kon. En noe 'ei Ze beloofd, dazze mie Klaos vaste verkeerienge Zou gaen 'ouwe, en toen ik beloofd, a dat waer was, dazze van mien een centje kuste kriege om te trouwen, en noe is 't kommende maend a bruloft. Ja, zó bin die diengen, en mie een bitje goeie wil is 't leven voe iederendeen wè uut 't ouwen. Mae 'k 'ei je toch a 'ezeid, da'k er glad van m'n trimmentanen van bin, en noe is t'r ok nog een kalfskoeie 'esturreve, dat wou ik j'eeat mae nie zegge, wan da bin van die diengen, dae mo j'al- leenig deur, maer alia, t'is t'r a uut. En volgende weke 'ei Pier wè wee een vroolijk 'ezicht. de groetenisse, PIER VAN 'T HOF Storm op de Oosterschelde. Het mosselen-knippenhet schoonmaken vóór de verzending, brengt in deze slechte tijden te Ierseke gelukkig voor vele handen nieuw werk en geeft bovendien groote vrachtbesparing. te Kapelle-Biezelinge als een appeltje voor den dorst, 't Schijnt zelfs, dat de prijzen voor het fruit zeer bevredigend zijn en er zoo doende voor velen nog iets te verdienen valt. De suikercampagne. De suiker gaat alweer de fabriek uit Te 's Heer Arendskerke wordt ten behoeve van fn nieuwen verkeersweg een viaduct gebouwd over de spoorlijn Roosen daal Vlissingen de verkeersweg wordt dus straks over de spoorlijn geleid. Wegverbetering op Noord-Beveland tusschcn Colijnsplaat en Kortgene. Tot Oefening en Uitspanning te Borsselen, viert op 1 No vember a.s. zijn 40-jarig be- staansfeest. De directeur, de heer Óhr. de Triester, viert dan tevens zijn 40-jarig jubilé als zoodanig. Zeeuwschc mosselen. Het is algemeen bekend, dat de Zeeu wen weinig mosselen eten. Niet dat ze ze niet lustenwant deze Thoolsche knapen eten ze zelfs rauw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 25