HET - I ovC' too"0"' niet A,e de 0rcn: D-^^iin ixxt&ftd 1 cdcrc schcijdc"' RÏJDAG 21 OCTOBER 1932 No. 21 Ami de Zwitsersche grens wordt ook „Eine Reisedevisenrevision" uitgeoefend, d.w.z., dat zij die Duitschland in gaan, ook gecontroleerd worden. En vaak vin den de beambten Zwitsersche spaarbank- of cheque-boekjes in het bezit der Duitsche burgers. bestaan invoerrechten en uitvoerverboden, zoodat het op clandestiene wijze over de grenzen brengen van waren en goederen een lucratief, zij 't dan ook riskant, bedrijf is geworden. Onder de zaken, waarvan men nooit had kunnen vermoeden, dat zij nog eens als smokkelwaar zouden gebruikt kunnen wor den, behooren ook deviezen, wissels die in vreemde valuta betaalbaar zijn, geldswaar dige papieren. De heftige politieke beroeringen, waar onder Duitschland de laatste drie jaren heeft te lijden, de onzekerheid over hetgeen de toekomst daar zal brengen, deed in 1930 honderden gefortuneerde Duitschers de wijk uit hun Heimat nemen. Zij namen geld en goed mee en deponeerden het op Wie roo'n beetje smokkelen, gelijk iedereen het deed in de normale vooroorlogschc jaren, dat hoorde eigenlijk bij onze opvoe ding tot volwaardig staatsburger. Niemand werd er feitelijk door benadeeld, tenzij misschien een douane-ambtenaar, die van zijn superieuren een standje kreeg, omdat hij in geen half jaar een bekeuring had ge maakt. Smokkelen was een genoeglijke sport, niet gevaar lijker dan ping pong of golf. Maar zooals aan zoovele andere aangename en een beetje avontuurlijke dingen kwam ook aan het dilettanterige smokkelen een einde na 1914 veranderde het in een bitte ren, verwoeden strijd, waarbij van weerskanten met scherp werd geschoten, waaraan pantserauto's en machine geweren, nachtelijke overvallen, hinderlagen, listen en zoek lichten te pas kwamen. De bonnenoorlog werd vervangen door een tarieven- oorlog uit zelfverweer grijpt de eene staat na den anderen naar het wapen van in- en uitvoerverboden. En hoe hooger de muren worden, waarmede men meent de grenzen te be schermen, des te talrijker wordt- ook het aantal van hen. die, vaak met gevaar voor hun leven, bereid zijn, over die muren heen te klimmen, den zak met smokkelwaar op den rug. i*. Was het maar zoo eenvoudigwas er maar een echte schutting en bestond het smokkelen maar in den zak er over heen te wippen. Maar de werkelijkheid is'n beetje anders. De werkelijkheid, dat zijn loerende beambten, dat zijn sluiptochten door bos- schen, dat zijn angstige momenten in D.-treinen, dat zijn vuurgevechten en gevangenisstraf. Want op vrijwel alles De hoofdstraat in Vaduz, de hoofdstad van Lichtenstein, het aangenaamste land ter wereld voor deviezenbezitters. De poort naar het land der vrij heid. De passagiersboot vaart de haven van Lindau uit en steekt het meer van Constanz over naar den Zwitserschen oever.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4