HET BEGIN DER LUCHTVAART De eerste ballonvan de gebroeders Montgolfier stijgt te Versailles op in 1782. Een interessante phase in de ontwikkeling van de luchtvaart door het Zeppelin-achtige gevaarte op deze foto. Het werd in 1910 gebouwd door een Amerikaanschen jongen van 16 jaar in Montrealdie ermede over zijn vaderstad vloog. Twee menschen, die naar de beweging van de wolken keken, kwamen op het denkbeeld om zoo n wolk in een of ander omhulsel te sluiten, waardoor wolk en omhulsel door de lucht zouden zweven. Toen zij dit idee toepasten en een lichten zak boven een vuur hielden, zagen zij dat de zak omhoog steeghun gedachten- gang was dus juist. De twee, de gebroeders Montgolfier, zetten hun proeven voort en maakten tenslotte een linnen ballon, gevuld met lucht; deze lucht werd verwarmd door een vuur van stroo, met het gevolg dat de met warme lucht gevulde ballon opsteeg en 10 minuten in de lucht bleef. Dat was het begin van den bailon. en de broeders, die dit eerste schuchtere begin ondernamen, hebben waarschijnlijk wel begrepen, dat anderen hun werk zouden voortzetten en verbeteren, maar konden zich even waarschijnlijk niet voorstellen, hóé sterk de luchtvaart zich zou ontwikkelen. Het is dit jaar 150 jaar geleden, dat hun ballon met warme lucht opsteegthans is al het mogelijke gedaan om de veilig heid in luchtvaartuigen zoo goed mogelijk te verzekeren en met succes maar toen hadden de uitvinders nog zoo weinig vertrouwen in hun eigen werk, dat zij een schaap, een eend en een haan de luchtreis lieten maken. Menschen waagden er zich nog niet aan. Het sportfeest waarbij de ballon de voornaamste plaats inneemt boven vliegmachine en luchtschip, de jaarlijksche Gordon Bennetf-wedstrijdcn voor ballons. Bijna anderhalve eeuw later steeg een Mont- golfiéredie evenals de ballon van 1782 met heete lucht was gevuld, bij wijze van attractie op tijdens een lucht- vaarttentoonstelling in Duitschland. De eenige passagier was een pa rachutist, die op 300 M. hoogte naar be neden sprong De mand van een modernen ballon vijf passagiers kun - nen de luchtreis meemaken. Buiten hangen de ballast en het touw van hef anker

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 23