IVoa* s6&k§§MmteM êl&eieH lilkLiffj 1 ■VHE^v In het land van de Rijzende Zon was eens een man, aldus verhaalt ons een fabel, die een vree- selijke misdaad had bedreven. Hij werd gegrepen en voor de rechters gebracht, maar ontkende zijn schuld koel en onbewogen. Er waren geen be wijzen tegen hem er was niets anders dan de stem van de ziel, die hem als den dader aanwees. De rechters brachten hem in een cel en lieten hem alleen in heb nauwe, hoo- ge vertrek met de kale muren en het kleine, be- traliede venster, dat den gevangene uitzicht bood op een stukje van de grauwe herfstluchten. Neen, niet alleen: de rech ters gaven hem in zijn koude cel de Bloem. Een chrysanthemum in een eenvoudige vaas. De gevangene lachte schamper, want hij was hard, wreed meedoo- genloos. De Bloem zei hem niets kon hem niets zeggen. Zijn rechters wa ren dwazen 1 Maar de Bloem stoorde zich niet aan den koelen haat en minachting, wel ke haar toestroomden uit de starende, grijze oogen. Het deerde haar niet, dat de man niet naar haar luisteren wilde. Zij deed haar plicht volbracht haar roeping. Zij spreidde haar schoonheid uit en sprak tot den man van de oneindige goedheid van de grootsche pracht der Natuur, die haar geschapen had. Zij toonde hem de hooge waarde van het Leven voor alles wat leven heeft.. Drie dagen lang sprak de Bloem tot den man. -tl" v V! '9 r de uit tientallen draden bestaande bloemkroon. Ruig en schoon als de herfst. In alle bloemenwinkels vindt men nu de chry sant en ieder koopt een paar takken, opdat de schoonheid van den herfst spreke in de huiskamer. En alweer is dan het product van het Westland een bekoring voor het oog. Voor velen zal het een nieuwtje zijn, dat de chrysanten meerendeels uit het Westland komen. (Er werd dezer dagen weer een groote chry santhemum-tentoonstelling geopend.) Het Westland is niet alleen het land van de druiven en de tomaten de spinazie en de peentjes de fruittuin van Europa is in de laatste jaren ook het land van de bloemen geworden. Wat vroeger voor den tuinder een liefhebberij was, is thans een gewichtig onderdeel van het bedrijf. In vroeger jaren bestonden er in de streek slechts enkele kweekerijen, waar Ben interessant overzicht van het werk op een chrysantentuin. De jonge planten worden uitgegraven om overgeplant te worden in de kassen, waar de bloei geforceerd moet woeden. Op den voorgrond chrysanten in bloei op den kouden grondde bloemen worden met zakjes tegen regen en andere schadelijke invloeden beschermd. Toen vonden de rechters een misdadiger, die, ge broken door berouw, zijn schuld bekende. De chrysanthemum spreekt tot ons van den herfst zij is het symbool van het najaar. Stevig is haar stam stevig als de eik, die wel in de gure winden het blad verliest, maar wiens stam trotsch weerstand biedt aan de stormen. Ruig is het blad van de chrysant van een struische schoonheid De kleinbloemige chrysanten komen van jaar tot jaar meer in trek. Een partij bloeiende chrysanten in 'n gestookt warenhuis. (Waren huizen noemt men de uitgebreide, als aaneengebouwde kassen).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10