No. 24 VRIJDAG 11 NOVIMUI R 1932 747 ■■•tl»"1 1 Men overzicht op den aanvoer in het royale gebouw der Centrale Westlandsche Snij bloemenveiling te Honselersdijk. Westlands lachende bloe Af en aan rijden iederen veilingmorgen de auto's, die in dezen tijd de duizen den chrysanten aanvoeren op de Centrale Westland sche Snijbloemenveiling. en zorg en kost veel geld. Vroeger, in den tijd toen de wereld nog niet door economische verdwazing bevangen was, werden deze kosten goedgemaakt door een loonenden export der bol- bloemen en andere producten naar de omringende landen. De Duitschers, Franschen en Engeischen bewonderden de kweekkunst der Hollanders en betaalden graag veel geld voor onze bloemen. En zelfs nadat hooge tarieven den invoer heel moeilijk hadden gemaakt, hebben b.v. de Engei schen onze bolbloemen gekocht -ook al moesten zij (uitsluitend door het hooge tarief) 75 cent en meer voor een bosje tulpen betalen. Maar de kwee- ker in het Westland kreeg voor dit bosje niet meer dan 14 15 cent veel te weinig natuurlijk om zijn kosten te dekken. Nu is de kweeker aangewezen op den afzet in het binnenland. Gelukkig houdt ons volk van bloemen en koopt die graag, vooral in dezen tijd, nu zij tegen betrekkelijk lagen prijs verkrijgbaar zijn. allerlei kleuren bekoort het oog. Trots de huidige ongunstige tijdsomstandigheden gaat de West landsche bloementeelt een goede toekomst tegemoet. In tien jaar tijds steeg de omzet van dertig duizend gulden tot bijna een millioen het aantal bloemenkweekers neemt gestadig toe. Aan dit succes ligt in het geheel geen geheim ten grondslag. Den mensch is het gevoel voor het schoone ingeboren. Bloemen zijn bij uitnemendheid de vertolksters van de schoonheid. Wij houden van bloe men, omdat wij houden van alles wat mooi en rein en edel is. Bloemen spreken tot ons in een taal, die weer klank vindt in onze ziel. Bloemen zegevieren altijd, omdat zij de schoonheid zijn, die het altoos zal winnen van wat laag en slecht en ieelijk is. A. HARTMAN. men zich specialiseerde in de anjer- of chrysanten cultuur. Het bleek echter, dat de chrysant een uit nemende wisselcultuur" was in warenhuizen, waar in seizoenen achtereen tomaten waren gekweekt. Op dezen „tomaten-moeden" grond gedijde de chrysant uitstekend. De chrysantencultuur bleek loonend te zijn en vooral toen ongeveer tien jaar geleden de eerste Westlandsche bloemenveiling haar poor ten opende, kreeg de bloementeelt als VVestlandsch bedrijf een stevigen duw in de goede richting. Dc tuinder, wien het kweeken in het bloed zit, ging zich meer en meer op de cultuur toeleggen, voornamelijk ook omdat hij daarin 'n loonend emplooi vond voor zijn kostbare bedrijfs- installatie gedurende de anders voor den tuinbouw vrijwel rentelooze wintermaanden. Het bleef niet bij de chrysanten alleen vrijwel alle bloemisterijpro ducten worden nu in de streek ge teeld. Maar de chrysanten en de tul penbloemen werden in de bloemen cultuur wat de druiven en tomaten in den Westlandschen tuinbouw be- teekenen. De chrysanten uit dit gewest hebben de reputatie de beste uit den lande te zijn. Rond Kerstmis komen de eerste bloeiende tulpen in de étalage van den bloemenwin kelier. Tien tegen één, daLdeze uit het Westland afkomstig zijn! Deze bloemen zijn het resultaat van een maanden lange, kunstmatige be handeling der bollen. De kweeker dwingt Moeder Natuur als 't ware tot hardloopen. De natuur lijke ontwikkelingsgang van bol tot bloem wordt in koelcel en verwarmde kas nauwkeurig nage bootst en maanden ver vroegd. Dit „forceeren" der bloemen vergt moeite Een kijkje op de vei ling is nu d_e moeite waard bij tientallen liggen daar de prachtige chrysanten op de vei lingstafels uitgestald. Een zee van bloemen in

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 11