WASCHYROUWEN VANASUNCION Waschdag te Asuncion. Aan de ondiepe oevers van de Rio Paraguay. waschvrouwen van Asuncion onderscheidt van hun Europeesche zusters, is, dat de eersten bij hun reinigende bezigheden allemaal op een sigaar kauwen. Geen sigaret, geen pruimtabak zal hun lippen beroeren. Zij rooken sigaren van een banaanachtig uiterlijk. En de strafste mannelijke rooker kan het in den geur van deze havanna's niet uit houden. Hoestend en kuchend neemt hij de vlucht. Vrouwen, die de wasch doen wat is daar eigen lijk voor bijzonders aan Doen alle vrou wen in alle landen dat niet De eene thuis, de andere in de gemeente lijke waschinrichting, de derde in de sloot achter haar boerderij Maar bij de vrouwen van Asuncion is het toch anders gesteld in dit opzicht. Asuncion, de hoofdstad van den Zuid-Amerikaan- schen Staat Paraguay, kan namelijk bogen op een wasch-college, een wasch- associatie, een wasch-socië- teit, waartoe alleen de uit verkorenen worden toegela ten. Want wel doet iedere vrouw in Asuncion de wasch, maar daarom mag nog niet ieder zich lid rekenen van dat kleine elite-gezelschap, dat het uitsluitend recht heeft de vuile kleeren te reinigen in de weinig hel dere wateren van de Rio Paraguay, die langs de hoofdstad stroomt. De waschgodinnen van Asuncion vormen een besloten ge zelschap. Sinds eeuwen is daarin slechts plaats voor een bepaald aantal vrouwen sterft er een, dan wordt haar plaats ingenomen door het naaste vrouwelijke familielied. Een andere merkwaardigheid, welke de Aan het einde van de waschpartij wordt het schoone goed op het hoofd naar huis gedragen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4