ER ING E AND VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 Dat we hier over Jacob Cats schrijven, vindt niet zoozeer zijn grond in het feit, dat wij Cats een zoo buitenge woon dichter achten, dan wel, omdat wij ervan over tuigd zijn, dat Cats in Zeeland zijn stempel drukte op het Zeeuwsche volk, en dat zijn invloed zich nog uitstrekt tot in het heden. Het is bekend, dat dichters over het algemeen wor den beschouwd als verschijnselen, die de algemeene aandacht De oorspronkelijke uitgaven van de werken van Cats worden op het raadhuis te Brouwershaven als een geschenk van Cats zorgvuldig bewaard. niet waard zijn, maar dit neemt toch niet weg, dat hun invloed desondanks kan doordringen in het volksleven. Zoo was het bij Vader Cats, inderdaad een geestelijke vader voor velen. Jacob Cats werd in 1577 in Brouwershaven geboren, waar men zijn geboortehuis ook thans nog kan bezichtigen. Alzoo een Zeeuw, zooals hij zelf erkent. Uyt Zeelant quam ick voort, daer was myn (eerste gront, dat bracht my met de jeucht de tanden in de (mont. En als Zeeuw voelen wij Jacob Cats ook nog heden, omdat onze provincie door haar isolement niet zoozeer die invloeden heeft ondergaan, welke wij in andere gedeelten van ons land later konden waarnemen. Zeeland is in zijn denken en in zijn manier van zich uit te drukken in vele opzichten Catsiaansch gebleven, en vandaar ook, dat hij voor ons meer ver staanbaar is dan vele andere dichters uit zijn tijd. Na studie in de rechten begon Cats zijn juri dische praktijk in Zierikzee. Daarna vertrekt hij naar Middelburg, waar hij stadsadvocaat wordt. in 1621 wordt hij daar pensionaris, en houdt zich verder vooral bezig met inpolderingen, waar mee hij den grondslag legt voor een groot kapitaal. Na nog pensionaris van Dordrecht te zijn geweest, brengt hij het tot Raadpensionaris. De woning van Cats (naast trapgevel links) te Middelburg. Het standbeeld van Cats te Brouwershaven. Kadezicht van Brou wershaven, de ge boorteplaats pan Cats.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 8