874 VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 No. 28 Na het bezoek aan haar vader, die reeds doodgemarteld bleek te zijn, wordt het meisje, dat de moordenaars uitschold, zonder vorm van proces de deur uitgegooid. Deze film is eigenlijk een krachtig pleidooi tegen het lichtzinnig oor- deelen der menschen. Want nergens wordt het „schijn bedriegt" sterker aan getoond dan juist in deze dramatische Fox-film. De geschiedenis speelt zich af in het Rusland van vroeger en begint op het oogenblik, dat aan alle Joodsche in woners het recht tot reizen wordt ont nomen. Een meisje, wier vader in de ge vangenis stervende is, wil tot iederen prijs naar Petersburg om hem te bezoe ken, doch wijl zij wegens haar Israëlietische afkomst geen reispas kan toonen, wordt haar een spoorkaartje geweigerd. Dan ziet zij een meisje, dat een gele kaart toont en zonder eenig bezwaar toegang krijgt. Zij spreekt de bezitster ervan aan en verneemt dan, dat zij heel gemakkelijk bij die en die „dame" zoo'n kaart kan machtig worden. Het meisje volgt dien raad op en het gelukt, doch daarmede heeft zij tevens een wereld van ellende voor zich zelf geopend, daar zij nu bij ieder mensch als een verworpelinge wordt beschouwd. Haar lijdensgeschiedenis, die gelukkig nog goed eindigt, geeft deze film weer, en hoewel er gelegenheid te over was. om er een product van twijfelachtig gehalte van te maken, heeft men dat vol komen vermeden en slechts de kracht ge zocht in sterk spel en een sobere, doch aangrijpende uitbeelding. LionelBarrymore speelt den Xscheka-generaal, en hoewel minder felle karakterrollen hem beter af gaan, blijkt toch uit alles dat hij een goed acteur is. Elissa Landi is de niet onver dienstelijke tegenspeelster. Tijdens het ontbijt wordt de Tscheka-generaal (Lionel Barrymore) door zijn adjudant gewezen op de scherpe artikelen, die tegen hem in buitenlandsche bladen verschijnen en waarvan men de herkomst niet weet. In de wachtkamer bij de Tscheka, waar aan het meisje de gele kaart wordt uitgereikt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10